START > Aktualności > Rok Szkolny 2015/2016 > Stawiszyńscy gimnazjaliści ponownie zasiądą w parlamentarnych ławach

Stawiszyńscy gimnazjaliści ponownie zasiądą w parlamentarnych ławach

Mija rok od ważnego dla stawiszyńskich gimnazjalistów wydarzenia, jakim był udział ich przedstawicielek w XXI sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. W tym roku ponownie dwaj uczniowie Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Stawiszynie, jako reprezentanci Wielkopolski, zasiądą w parlamentarnych ławach. Bartosz Woszczyk i Michał Woszczyk to tegoroczni posłowie na XXII sesję Sejmu Dzieci i Młodzieży, która odbędzie się 1 czerwca 2016r. Aby znaleźć się w tym dniu w sali poselskiej polskiego parlamentu, gimnazjaliści musieli pokonać wiele zespołów z całej Polski, wykonując zadanie konkursowe polegające na popularyzowaniu wiedzy o miejscu pamięci mającym znaczenie dla dziedzictwa i tożsamości lokalnej i narodowej. Dla Bartosza i Michała takim miejscem był stawiszyński cmentarz, na którym spoczywa ważna dla naszej miejscowości osoba - pan Władysław Pilarski, długoletni kierownik Szkoły Podstawowej w Stawiszynie, działacz konspiracyjny z czasów II wojny światowej i pierwszych lat powojennych. Uczniowie podjęli wiele czynności animacyjno-badawczych, pozwalających odpowiedzieć na  pytanie:
Jak w świadomości lokalnej funkcjonuje postać pana Władysława Pilarskiego?” Aby to sprawdzić, przeprowadzili ankietę wśród swoich rówieśników, ich rodzin i znajomych oraz sondę uliczną wśród mieszkańców Stawiszyna. Po przeanalizowaniu wyników ankiety i sondy Bartosz i Michał przygotowali plan działań mający na celu upamiętnienie pana Pilarskiego w środowisku lokalnym. W tym celu złożyli na ręce Burmistrz Stawiszyna pani Justyny Urbaniak petycję, w której poprosili o nadanie panu Pilarskiemu zaszczytnego tytułu „Zasłużony dla Gminy i Miasta Stawiszyn”.
Kolejne działania uhonorowujące pana Władysława Pilarskiego uczniowie będą realizować w następnych tygodniach. I właśnie za te działania zostali dostrzeżeni i nagrodzeni wyjazdem do Warszawy. Opiekę merytoryczną nad uczniami sprawowała Ewa Nowacka - nauczycielka historii, pomocą służyła im również Agnieszka Roszak-Janowska – pedagog.