» Aktualności
» Dokumenty
» NAUCZANIE ZDALNE
» Pedagog radzi
» W szkole
» Wirtualna świetlica
» REKRUTACJA
» 100 lat stawiszyńskiej szkoły
» Motyli Wolontariat
» Niepodległej
» Sport
» Nauczyciele
» Projekt - CSW2020 -ULI- Cyberkids /SP Stawiszyn
» Uczniowie
» Osiągnięcia
» Projekty edukacyjne
» Samorząd Uczniowski
» Tu byliśmy
» Festyny szkolne
» Informacje dla uczniów ósmej klasy SP
» Biblioteka
» Szkoła bez przemocy
» Szkoła humanitarna
» Outdoor
» Hala sportowa
» Rada Rodziców
» Erasmus Plus 2016
» Erasmus Plus 2019
» Biuletyn Informacji Publicznej
» Polityka prywatności
















































.::Zespół Szkół::.
w Stawiszynie
62-820 Stawiszyn
Szkolna 8





» Aktualności » REKRUTACJA » Niepodległej » Sport » Uczniowie » Osiągnięcia » Outdoor » Erasmus Plus 2016
 START > Outdoor > Outdoor w naszej szkole

OUTDOOR w Zespole Szkół w Stawiszynie

W dniach 6 - 7 listopada 2015 roku dyrektor Zespołu Szkół w Stawiszynie Joanna Woszczyk, pedagog Agnieszka Roszak - Janowska oraz nauczycielki języka angielskiego i języka polskiego - pani Monika Malinowska i pani Joanna Kostrzewa uczestniczyły w I Międzynarodowej Konferencji "Edukacja - Innowacja - rola edukacji nieformalnej, w tym outdoor education, w kształceniu i rozwoju". Konferencja odbyła się w Szczecinie. Celem tego niezwykłego spotkania edukacyjnego było poznanie metod outdoorowych i możliwości ich wykorzystania w uczeniu i wychowaniu, zaprezentowanie dobrych praktyk, nawiązanie współpracy, wypracowanie rekomendacji dla polityki edukacyjnej.

Podczas konferencji przedstawicielki Zespołu Szkół w Stawiszynie uczestniczyły w inspirujących wykładach i warsztatach prowadzonych przez wybitnych specjalistów edukacji outdoorowej w Polsce i za granicą. O osiągnięciach w edukacji outdoorowej w Polsce opowiedziała Katarzyna Lotkowska -Wiceprezes Fundacji Nowatorska Edukacja, przedstawiciele Centrum Edukacji Nieformalnej i Outdoor, przedstawiciele MOS Ryszewko, TWIKS, Sławęcińskie Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych, Małgorzata Taraszkiewicz - psycholog edukacyjny, zajmująca się badaniem modeli efektywnego nauczania. Zuzanna Taraszkiewicz przeprowadziła warsztaty "Ruszamy z uczeniem, czyli wystartować w edukację w XXI wieku". Niezwykle ważne były również warsztaty Grażyny Leśniewskiej "Planeta gier, czyli tworzenie i wykorzystywanie gier w edukacji". Wiktoria Niedzielska - Galant opowiedziała o efektach wychowawczych metod typu outdoor eduaction w profilaktyce agresji i przemocy, Marta Jońca pokazała, że narzędzia outdoorowe to maksymalny efekt przy minimalnych środkach, Dorota Trynks poprowadziła warsztaty o dość przewrotnym tytule: "Dlaczego mózg nie uczy się w szkole?", a Katarzyna Jurewicz opowiedziała o sposobach na wykorzystanie potencjału młodych ludzi przy zastosowaniu outdoor education.

Wybitni specjaliści od edukacji typu outdoor zza granicy to Chris Loynes, Wielka Brytania, prezes Europejskiej Sieci Outdoor Education, który przedstawił na czym polega współpraca i wymiana doświadczeń pomiędzy organizacjami korzystającymi z outdoor education w Europie, dr Mark Leather– University of Edinburgh (Szkocja) (https://twitter.com/MarkFLeather) opowiedział o dobrych praktykach wykorzystywania outdoor education w Wielkiej Brytanii (poniżej zdjęcia z inspirujących zajęć warsztatowych https://twitter.com/Lukasz_Kowalik/status/662974070812753920/photo/1?ref_src=twsrc^tfw), Beth Christie, Jakob Frímann Þorsteinsson pokazali efektywne zastosowania outdoor education w pracy z młodzieżą, Monia Ben Larbi i Andrzej Lipiński przedstawili idee „Budzącej się szkoły”.

Zaprezentowane zostały liczne dobre praktyki z Europy, które zainspirowały nas do działania. Najważniejsze jest dla naszej szkoły to, że w Zespole Szkół w Stawiszynie ŚWIADOMIE wykorzystujemy możliwość odejścia od ławek i pracy z uczniami w otaczającym nas środowisku naturalnym po to, aby kształtować u uczniów ich umiejętności miękkie, które dotyczą cech psychofizycznych i umiejętności społecznych, koncentrują się na zachowaniu ucznia, postawach, sposobie bycia, dotyczą przede wszystkim zarządzania własną osobą, motywacji oraz umiejętności interpersonalnych. Dbamy o to, aby nasi podopieczni w Zespole Szkół w Stawiszynie rozwijali nie tylko umiejętności twarde, takie jak na przykład znajomość języków obcych, konkretną wiedzę, umiejętności teoretyczne i praktyczne z różnych przedmiotów, umiejętność obsługi programów i komputera. Zależy nam, aby uczniowie usprawniali komunikatywność, dynamizm działania, byli kreatywni, umiejętnie pracowali w zespole i zarządzali czasem.

Naszym celem jest przygotowanie uczniów do dorosłego życia, wyposażenie w takie umiejętności, które pozwolą im odnosić sukcesy w przyszłości, a oprócz konkretnej, "mierzalnej" wiedzy uczniów zdobytej w naszej szkole pomogą w tym właśnie umiejętności miękkie.

W tej zakładce na naszej stronie internetowej będziemy pokazywać efekty naszej pracy zgodnie z ideą edukacji outdoor, którą zainspirowano nas podczas konferencji w Szczecinie.







Zapoznaj się z naszą polityką prywatności