START > Aktualności > Rok Szkolny 2015/2016 > Spotkanie młodzieży ze specjalistami do spraw profilaktyki w Kaliszu

Spotkanie młodzieży ze specjalistami do spraw profilaktyki  w Kaliszu

W dniu 23 listopada 2015 r. grupa PaTPORTU „Stawiszyńscy pionierzy”  działająca w Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Stawiszynie uczestniczyła w spotkaniu profilaktycznym , które odbyło się na terenie Ośrodka Sportu Rehabilitacji i Rekreacji w Kaliszu. Gospodarzami spotkania byli specjaliści pracujący w  Zespole do spraw Profilaktyki Komendy Miejskiej Policji  w Kaliszu. Już na początku spotkania zauważono i doceniono udział  w nim młodzieży ze Stawiszyna. Prowadzący spotkanie w ciepłych słowach  wyrazili się o pracy „Stawiszyńskich pionierów”, podkreślając ich udział w działaniach w ramach Wielkopolskiego Programu Profilaktycznego „Dopalacze niszczą życie”. Podczas spotkania przedstawiciele Wydziału Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu, Oddziału Psychiatrycznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego  im. Ludwika Perzyny      w Kaliszu, Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kaliszu oraz Katolickiego Ruchu Antynarkotykowego KARAN uświadamiali młodzieży niebezpieczeństwa związane z nawet jednorazowym zażyciem substancji psychoaktywnej.  Z dużym uznaniem młodzieży  spotkało się wystąpienie  pielęgniarki oddziałowej z oddziału psychiatrycznego kaliskiego szpitala, która w bardzo obrazowy sposób przedstawiła młodzieży tragiczne konsekwencje zażywania dopalaczy. Po spotkaniu uczniowie stwierdzili, że „nigdy nie chcą być tak przedmiotowo i niecenzuralnie potraktowani przez ”króla dopalaczy”. Po oficjalnym zakończeniu   gimnazjaliści mieli możliwość wymiany doświadczeń  ze swoimi kolegami i koleżankami z kaliskich szkół ponadgimnazjalnych.  W czasie drogi powrotnej  do szkoły  uczniowie burzliwie wymieniali się swoimi refleksjami . Dyskutowali  również z pedagog Agnieszką Roszak- Janowską , która uświadamiała im, że warto mieć swoje pasje, zainteresowania       i rozwijać je na co dzień ,gdyż to chroni przed popadaniem w uzależnienia . Stawiszyńscy pionierzy zobowiązali się do dzielenia wiedzą wyniesioną ze spotkania ze swoimi rówieśnikami oraz do propagowania życia i zabawy bez stosowania używek. Wszyscy wspólnie uznali że wracają bogatsi     w wiedzę i umiejętność asertywnego mówienia „nie” i  w pełni przekonani do działania w myśl hasa: DOPALACZE= ŚMIERĆ. WYBIERAM ŻYCIE WYBIERZ I TY!