START > Osiągnięcia > Konkursy religijne > O przeszłości diecezji kaliskiej

19.09.2015 r. Bp Stanisław Napierała wręczył dyplomy i nagrody laureatom Konkursu z Historii Kościoła pod hasłem „Poznaj przeszłość diecezji kaliskiej”.  Młodzież przygotowała ciekawe prace przedstawiające dzieje parafii, kościołów, miejsc szczególnego kultu, a także sylwetki kapłanów i sióstr zakonnych.

Była to czwarta edycja konkursu, którego celem jest upamiętnienie osób, miejsc i wydarzeń powiązanych z terenem diecezji kaliskiej, a także zainteresowanie młodzieży historią parafii oraz rozwijanie postaw patriotycznych i poczucia przynależności do wspólnoty parafii i diecezji.

Konkurs był skierowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Zadaniem młodzieży było opracowanie w formie pisemnej pracy w jednej z wybranych kategorii: parafia, postać, wydarzenie.Na konkurs wpłynęło 300 prac przygotowanych przez uczniów z 70 szkół z terenu diecezji kaliskiej.

Prace oceniali: ks. prof. dr hab. Michał Kieling, delegat biskupa ds. życia konsekrowanego, ks. dr Jacek Plota, kustosz Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, ks. dr Krzysztof Kowalik, wykładowca UAM w Poznaniu, ks. dr Jarosław Powąska, dyrektor Wydziału Katechetycznego w Kaliszu, Jerzy Aleksander Splitt, dyrektor Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu, dr Marek Kozłowski, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Kaliszu i ks. dr Sławomir Kęszka, pomysłodawca konkursu. Organizatorami byli: Kuria Diecezji Kaliskiej i Wydział Katechetyczny w Kaliszu. Upominki przygotowano dla wszystkich uczestników konkursu.

W kategorii gimnazjów trzecie miejsce przypadło Bartoszowi i Michałowi Woszczyk. Z naszego gimnazjum udział konkursie wzięło 21 osób