START > Aktualności > Rok Szkolny 2014/2015 > Nasze gimnazjalistki w ławach poselskich

Gimnazjalistki ze Stawiszyna w ławach poselskich

W dniu 1 czerwca 2015 r. uczennice klasy III a Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Stawiszynie Aleksandra Dejneka i Weronika Michalak  znalazły się w gronie 460 młodych parlamentarzystów, reprezentujących polską młodzież w obradach XXI Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. O ten zaszczytny mandat starało się wielu uczniów z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Ubieganie się o niego wiązało się z przygotowaniem          i przeprowadzeniem badania w lokalnej przestrzeni publicznej oraz wykonaniem zadania rekrutacyjnego, polegającego na zaproponowaniu działań mających na celu pozytywną zmianę najbliższej okolicy. Rywalizacja była zacięta, ale projekt wykonany przez stawiszyńskie gimnazjalistki pod kierunkiem pedagog Agnieszki Roszak-Janowskiej został zauważony i doceniony przez Kancelarię Sejmu RP i Centrum Edukacji Obywatelskiej. Obrady sejmowe poprzedziły warsztaty w IX Liceum Ogólnokształcącym im. K. Hoffmanowej w Warszawie, podczas których Ola i Weronika wraz z grupą rówieśników z innych województw zajmowały się  zagadnieniem animacji w przestrzeni miejskiej. Zasiadając w ławach poselskich młode parlamentarzystki debatowały nad problemem „Miejsce młodych - jakiej przestrzeni publicznej potrzebuje młodzież”. Udział w obradach młodych polityków wzięli m.in. członkowie Prezydium Sejmu, premier Ewa Kopacz, rzecznik praw dziecka Marek Michalak, minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska oraz minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. Marszałek Sejmu Radosław Sikorski podkreślił, że obrady Sejmu Dzieci i Młodzieży to wspaniała coroczna tradycja i zachęcił młodzież do wytrwałego współtworzenia rzeczywistości, zaś premier Ewa Kopacz życzyła uczniom, by nie zabrakło im entuzjazmu i pozytywnej energii. Podczas obrad nie brakowało emocji, a temperatura dyskusji była wysoka. Młodzi parlamentarzyści odważnie wypowiadali się o ich problemach i braku perspektyw. Stwierdzili, że „Polska  potrzebuje młodzieży, a młodzież potrzebuje silnej Polski”. Ola i Weronika wzięły udział w głosowaniu, podczas którego przegłosowana została uchwała XXI Sejmu Dzieci i Młodzieży dotycząca wpływu młodzieży na przestrzeń publiczną. Uchwała ta podpisana przez marszałków SDiM została złożona na ręce wicemarszałka Sejmu RP.  Dla naszych gimnazjalistek udział w tak ważnym wydarzeniu stał się źródłem wielu przemyśleń i weryfikacji planów życiowych. Zasiadając w ławach poselskich, dziewczęta miały poczucie świadomego i aktywnego obywatelstwa.

Po powrocie do szkoły posłanki Aleksandra Dejneka i Weronika Michalak podzieliły się z rówieśnikami swoimi wrażeniami. Stwierdziły: „Udział w sesji  był bardzo pouczającą lekcją demokracji, która pokazała nam mechanizm działania polskiego systemu parlamentarnego. Dostarczył również inspiracji do działań, otworzył na otoczenie i z pewnością wpłynie na naszą kreatywność. Zasiadając w ławach poselskich, zdałyśmy sobie sprawę z tego, że to obywatele mają wpływ na decyzje dotyczące naszego państwa.” Cieszymy się, że przedstawicielki najmniejszego miasta w Polsce mogły reprezentować polską  młodzież i przybliżać jej problemy na XXI Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Stawiszyńska młodzież pokazała, że jest zainteresowana działaniem na rzecz swojego najbliższego otoczenia, czuje się współodpowiedzialna za przestrzeń publiczną  oraz angażuje się w promowanie aktywnej postawy wobec społeczności lokalnej.