START > Aktualności > Rok Szkolny 2014/2015 > Ogólnopolski Głos Profilaktyki

W dniu 1 czerwca 2015 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w organizowanym przez Komendę Policji w Kaliszu „Ogólnopolskim Głosie Profilaktyki” organizowanym w ramach programu „Profilaktyka a Ty”– był to finał ogólnopolskiej akcji propagującej modę na życie bez uzależnień.

Wydarzenie poprzedził marsz młodzieży, do którego nasi uczniowie przygotowywali się od kilku tygodni. Każdy z uczniów naszej szkoły uczestniczących w marszu wykonał transparent o tematyce profilaktycznej, czyli ostrzegającej o zgubnych skutkach używania narkotyków, dopalaczy, alkoholu i papierosów.  Swoją wiedzę z tego zakresu uczniowie zaprezentowali także, udzielając wywiadu reporterce radia „Centrum” tuż przed rozpoczęciem marszu.

Przemarsz młodzieży rozpoczął się punktualnie o godz. 13 i odbywał się na trasie od Galerii Amber, ulicą Górnośląską pod Ratusz. Młodzież głośno wyrażała swój sprzeciw  wobec uzależnień, przemocy i nietolerancji, wzbudzając zainteresowanie tą tematyką wśród przechodniów. W uroczystościach pod Ratuszem wziął udział prezydent miasta pan Grzegorz Sapiński i inni przedstawiciele Rady Miejskiej oraz przedstawiciele Policji. Inauguracją spotkania był wystrzał  armatni przygotowany przez Bractwo Kurkowe z Kalisza, następnie wszyscy zgromadzeni wyrazili swoje wsparcie dla życia bez uzależnień, uderzając się 60 razy w pierś i wybijając rytm serca – to tzw. „Zryw Wolnych Serc”, została także odczytana odezwa społeczności PaT (Profilaktyka a Ty).

Następnie przedstawiciele samorządów uczniowskich udali się do Ratusza, gdzie w sali recepcyjnej uczestniczyli w „rozmowie pokoleniowej” z włodarzami miasta. Tematem spotkania były oczekiwania i problemy młodzieży związane z uzależnieniami wśród uczniów kaliskich szkół oraz wskazanie, jakie działania można podjąć, aby wyeliminować tego typu problemy. Naszą szkołę reprezentowali: Miłosz Janowski kl. VI a, Bartosz Woszczyk kl. I b i Michał Woszczyk kl. I b.

Pozostali uczniowie uczestniczyli w tym czasie w warsztatach zumby, warsztatach teatralnych lub w warsztatach capoeira. Po zakończeniu warsztatów ich uczestnicy zaprezentowali nowo nabyte umiejętności widzom zgromadzonym pod Ratuszem.

Organizatorem wyjazdu była pani Agnieszka Roszak-Janowska. Opiekunami podczas wyjazdu byli: pani Elżbieta Kuświk, pani Monika Malinowska, pani Alicja Adamczewska-Stefaniak, pani Zofia Smolińska i pan Piotr Kozanecki.