START > Tu byliśmy > Toruń 2014

Toruń to miasto położone na granicy województw kujawskiego i pomorskiego. Przepiękny średniowieczny zespół miejski został wpisany w 1997 r. na Światową Listę Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. Uczniowie klas VI, Va i I a G swoją przygodę z Toruniem rozpoczęli 14 maja 2014 r., kierując pierwsze kroki do Muzeum Piernika. Uczniowie brali udział w pokazie wyrobu ciasta piernikowego oraz pod czujnym okiem mistrza piekli swoje pierniki. Kolejnym punktem było zwiedzanie Kamienicy pod Gwiazdą, gdzie mogli obejrzeć zgromadzone zbiory sztuki azjatyckiej: wazy figurki ludzi i zwierząt oraz broń. Po krótkim odpoczynku uczestnicy wycieczki zwiedzali Toruń w niezwykły sposób. Samodzielnie odkrywali godne uwagi zakątki , biorąc udział w grze miejskiej. Rozwiązując zadania dotarli do Krzywej Wieży, kościołów gotyckich, pomnika Mikołaja Kopernika, figurki piernikarki i smoka. Następnie uczniowie udali się do ruin zamku krzyżackiego. Największe zainteresowanie wzbudziła tam komnata strachu oraz średniowieczna toaleta. Pożegnawszy średniowiecze, uczniowie dotarli do Planetarium, gdzie seans pt. „Makrokosmos”. . Wyczerpani dużą dawką wrażeń, uczestnicy wycieczki udali się do Fortu IV na krótki odpoczynek i kolację. O godzinie 20.00 pełni nowych sił rozpoczęli zwiedzanie Fortu z pochodniami. Uczniowie w skupieniu słuchali przewodnika i obserwowali otoczenie ponieważ godzinę później brali udział w podchodach nocnych. Dwie drużyny w ciemnościach musiały rozwiązywać „żołnierskie” zadania i jak najszybciej dotrzeć do miejsca zbiórki. Pierwszy dzień wycieczki zakończył się ogniskiem i pieczeniem kiełbasek.

Drugi dzień rozpoczął się od spektaklu pt. „Tajemniczy zamek w Karpatach” w teatrze Baj Pomorski. Świetna gra aktorów oraz wspaniałe kostiumy wzbudziły podziw, szczególnie wśród dziewcząt. Kolejnym punktem programu było Muzeum Drukarstwa i Piśmiennictwa w Grębocinie. Uczniowie, siedząc w staroświeckich ławkach, pisali gęsim piórem i wyrabiali certyfikaty. W drodze powrotnej uczniowie obejrzeli tężnie i palmiarnię w Inowrocławiu.

Organizatorem i kierownikiem wyjazdu była pani Agnieszka Roszak- Janowska, a opiekunami: pani Monika Malinowska, pan Piotr Kozanecki i pan Mateusz Zajdel.