START > Tu byliśmy > Rajd - Kalisz

„Cudze chwalicie, swego nie znacie...”

W dniu 18 kwietnia 2013 r. uczniowie Gimnazjum w Stawiszynie uczestniczyli w rajdzie „Szlakiem kaliskich zabytków”. Obsługę turystyczną po mieście zapewniły uczennice z Liceum Plastycznego, które wystąpiły w średniowiecznych strojach.

Drużyna rozpoczęła swą wędrówkę od zwiedzania Kościoła Jezuickiego, w którym znajdują się największe w Europie iluzjonistyczne polichromie z XVIII w. oraz kopia Całunu Turyńskiego. Uczniowie dowiedzieli się również, gdzie znajduje się Most Żelazny, zwany Bernardyńskim. Obejrzeli rekonstrukcję fundamentów wyglądu kaliskiego zamku i uzyskali informację o jego zniszczeniu podczas pożaru, który miał miejsce w 1792r. Na miejscu zniszczonego zamku wybudowano klasycystyczny gmach Szkoły Wojewódzkiej, który obecnie jest siedzibą I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka. Stawiszyńscy uczniowie zwiedzili również najstarszy kaliski kościół-Katedrę św. Mikołaja, gdzie obejrzeli ciekawe sklepienia gotyckie i witraże. Podczas rajdu bezbłędnie wskazali Pomnik Książki, który upamiętnia zniszczenie przez hitlerowców w nurtach kanału Babinka zbiorów książek   i archiwaliów bibliotek kaliskich. Rajd kończył się na Głównym Rynku, gdzie organizatorzy PTTK-u wręczyli uczestnikom miesięcznik „Spotkania z zabytkami”. Przewodnik wprowadził uczestników na wieżę kaliskiego ratusza. Największym zainteresowaniem cieszyła się panorama miasta Kalisza. Po raz pierwszy uczniowie usłyszeli historię ratusza, poznali wystawy  na poszczególnych piętrach i podziwiali widoki z góry. Uczestnikom rajdu zapewniono dawkę rzetelnej wiedzy. Od organizatorów otrzymali okolicznościowy znaczek, ciepły posiłek i pamiątkowy dyplom.

Gimnazjalistom bardzo podobała się lekcja historii w terenie i deklarowali chęć uczestnictwa w niej za rok. Wyjazd zorganizowała pani pedagog Agnieszka Roszak- Janowska przy współpracy wychowawczyni kl. II b gimnazjum, pani Izabeli Drzewieckiej.