» Aktualności
» Dokumenty
» NAUCZANIE ZDALNE
» Pedagog radzi
» W szkole
» Wirtualna świetlica
» REKRUTACJA
» 100 lat stawiszyńskiej szkoły
» Motyli Wolontariat
» Niepodległej
» Sport
» Nauczyciele
» Projekt - CSW2020 -ULI- Cyberkids /SP Stawiszyn
» Uczniowie
» Osiągnięcia
» Projekty edukacyjne
» Samorząd Uczniowski
» Tu byliśmy
» Festyny szkolne
» Informacje dla uczniów ósmej klasy SP
» Biblioteka
» Szkoła bez przemocy
» Szkoła humanitarna
» Outdoor
» Hala sportowa
» Rada Rodziców
» Erasmus Plus 2016
» Erasmus Plus 2019
» Biuletyn Informacji Publicznej
» Polityka prywatności
















































.::Zespół Szkół::.
w Stawiszynie
62-820 Stawiszyn
Szkolna 8





» Aktualności » REKRUTACJA » Niepodległej » Sport » Uczniowie » Osiągnięcia » Outdoor » Erasmus Plus 2016
 START > Tu byliśmy > Kaszuby - Łeba



Kaszuby zwane Polską Szwajcarią

 

            W dniach 15-17 maja 2013r. uczniowie Zespołu Szkół w Stawiszynie uczestniczyli    w wycieczce na Kaszuby. Według miejscowych podań Pan Bóg zabrał się za Kaszuby przy końcu aktu stworzenia. Ponieważ wcześniej oszczędzał budulec i sporo go zostało, cisnął wszystko jak popadło: wzgórza, jeziora, rzeki ,pola, głazy.

Z zachwytem podziwialiśmy przepiękny krajobraz Pojezierza Kaszubskiego. Połacie dywanów rzepaku, soczysta zieleń, oczka i jeziora rynnowe to urzekające widoki. Zdobyliśmy najwyższe wzniesienie Pojezierza Pomorskiego - Wieżycę. Większość z nas pokonała lęk i weszliśmy na „ruchomą” wieżę widokową im. Jana Pawła II. Przejeżdżając dalej do Chmielna, zwiedziliśmy zabytkową 200-letnią fabrykę fajansu ręcznego Neclów. Garncarz wybrał na ucznia Antka, który na kole garncarskim uczyłby się ok. 3 lat, aby wyrabiać takie naczynia jak mistrz. W Ośrodku Fregata w Łebie czekała na nas kolacja oraz miła niespodzianka - ognisko z pieczeniem kiełbasek i zabawy integracyjne. Następnego dnia przeszliśmy ścieżką przyrodniczą „Rąbki” przez Słowiński Park Narodowy. Podziwialiśmy  kompleksy leśne, tereny bagienne i malownicze jezioro Łebsko, które natura stworzyła. Najwięcej radości sprawiła nam ruchoma wydma na Łąckiej Górze, gdzie doskonale bawiliśmy się. Spacerkiem doszliśmy przez wydmy do brzegu morza. Niektórzy z nas widzieli je pierwszy raz. Po obiedzie udaliśmy się do kolejnego parku, ale tym razem linowego  -TARZAN PARK-u. Tam wszyscy uczestnicy przeszli szkolenie, jak bezpiecznie pokonywać tory przeszkód z różnego rodzaju stacjami: mosty, kładki, belki, huśtawki, siatki, zjazdy. Wszyscy przezwyciężyli strach i skorzystali z atrakcji parku. Po kolacji podziwialiśmy piękny zachód słońca nad morzem. Kolejny dzień przyniósł nam również moc emocji, gdy wypłynęliśmy w morze. Rejs na statku „Kasieńka” był niezapomniany. Mogliśmy na chwilę zastąpić kapitana za sterem, który nadał nam imiona wilków morskich. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na przylądku Stilo by zobaczyć latarnię morską.       Ze szczytu pożegnaliśmy się z Łebą, Słowińskim Parkiem Narodowym, morzem, jeziorami    i pojechaliśmy dalej. Zatrzymaliśmy się w Kaszubskim Skansenie Budownictwa Drewnianego w Szymbarku. Dzięki przewodnikowi przeżyliśmy wyjątkową lekcję historii. Zwiedziliśmy Dom Sybiraka   z rekonstrukcją sowieckiego łagru i niezapomnianą kaplicę z drogocennymi eksponatami   pod wezwaniem św. Rafała Kalinowskiego. Byliśmy także w replice bunkra Gryf Pomorski     i wsłuchiwaliśmy się w nalot. Widzieliśmy najdłuższą deskę świata zapisaną w Księdze Rekordów Guinnessa i największy koncertowy fortepian świata. Weszliśmy do domu „do góry nogami”, który został tak zbudowany jako symbol obalenia komunizmu. Skosztowaliśmy regionalnych przysmaków i podziwialiśmy wypiek chleba na zakwasie. Statua Świętowida Kaszuba potwierdziła, że Kaszubi są pracowici, gościnni, pobożni              i patrioci.

Opiekę nad uczniami sprawowała pani Agnieszka Roszak-Janowska, pani Elżbieta Buksz, pani Monika Malinowska i pani Magdalena Rogacka.


























































Zapoznaj się z naszą polityką prywatności