START > Tu byliśmy > Warszawa - 10.04.2013

PO  RAZ  KOLEJNY  W  WARSZAWIE

10 kwietnia 2013r.uczniowie kl. III-IV szkoły podstawowej uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Pierwszym punktem programu było eksperymentowanie w Centrum Nauki Kopernik. Zachęceni uczniowie do zabawy wszystko dotykali, przesuwali, próbowali. Większość eksponatów przekręcali, przetestowali i sprawdzili. Bawili się w galeriach: „Korzenie cywilizacji”, „Bzz”, „Człowiek i środowisko”, „Strefa światła” i „Świat w ruchu”. Odkryli, że są laboratoria: biologiczne, chemiczne, fizyczne i pracownie robotyczne, ale niestety od 13 roku życia. Zabawa w Centrum tak się podobała, że trudno było je opuścić. Uczestnicy wycieczki doświadczyli również „korków” warszawskich przemieszczając się na drugi brzeg Wisły – Mostem Świętokrzyskim- na zwiedzanie Stadionu Narodowego w Warszawie. Wszyscy byli oszołomieni powierzchnią obiektu. Obejrzeliśmy go dokładnie, dookoła objeżdżając autobusem. Nie ma w Polsce większego, więc zwiedzanie trasą ekskluzywną było naj... dla uczestników. Większość z nas marzyła o przeżyciu wielkich sportowych emocji, w przyszłości planując już następny wyjazd na mecz. Uczniowie byli na trybunach, w sferze Vipów, w centrum prasowym, w szatni- koszulki z Euro, w toalecie... i widzieli się w ekranie umieszczonym na iglicy oraz podziwiali „słynny” dach. Otrzymali pamiątkową kartę z Wojtkiem Szczęsnym. Po pokonaniu 7 pięter na stadionie z radością udali się na zasłużony obiad, gdzie czekał już za nimi przewodnik warszawski. Pan Sebastian pięknie opowiadał o zabytkach Warszawy. Jednakże wszyscy zapamiętali, że Zygmunt III Waza przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy, jak również sprowadził z zagranicy grę w piłkę nożną. Pomimo, że większość uczestników była pierwszy raz w stolicy, to możemy być dumni z wiedzy uczniów. Uczniowie znają legendę o syrence warszawskiej i bez problemu rozpoznawali podobizny syrenek, nie myląc ich z Nike. Po intensywnym zwiedzaniu Starówki i Krakowskiego Przedmieścia, uczestnicy bardzo chętnie usiedli w Planetarium CNK na seansie „Trzeci wymiar życia 3 D”. Film przeniósł nas w najodleglejszy wszechświat, gdzie było przepięknie. Opuszczaliśmy stolicę podziwiając architekturę miasta  i rozglądając się za Mc’ Donaldem, który dzieci dopiero odwiedziły w Koninie ( ten punkt programu również był bardzo ważny)! Wycieczkę zorganizowała Agnieszka Roszak-Janowska, a 18 godzinną opiekę nad uczniami sprawowała pani Agnieszka Petrol-wychowawczyni kl. IV b, pani Jolanta Ciesielska-wychowawczyni kl. III b i pani Monika Malinowska. Wycieczka przebiegała w trzech językach: języku polskim, języku angielskim i języku niemieckim, a ponad to śpiewająco „Płynie Wisła płynie, po polskiej krainie...”