START > Aktualności > Rok Szkolny 2012/2013 > Rajd "Od Sasa do lasa"

Blisko 150 turystów wzięło udział w tegorocznym, 7. rajdzie "Od Sasa do lasa", który organizowany jest dla upamiętnienia wielkiej bitwy pod Kaliszem z 1706 roku. Na metę w szkole w Kościelnej Wsi dotarli uczniowie z czterech powiatów.
Choć w tym roku rajd cieszył się trochę mniejszym powodzeniem, to nadal jest największą imprezą turystyczną w gminie Gołuchów. A pewnie także największą imprezą organizowaną przez kaliski PTTK, przynajmniej pod względem liczby uczestników. Do Kościelnej Wsi tradycyjnie przybyli uczniowie z kilku kaliskich szkół, ale także z powiatu kaliskiego, a silną reprezentację miał w tym roku powiat ostrowski.
– Tegoroczny rajd przeszedł nasze oczekiwania – zaszczycili nas tacy goście, jak pan Paweł Cukrowski, redaktor naczelny czasopisma "Poznaj swój kraj". Myślę, że podniesie to rangę naszej imprezy – mówi Katarzyna Laksander, dyrektor Zespołu Szkół w Kościelnej Wsi. – Mieliśmy dużo sponsorów, dzięki czemu uczestnicy otrzymali ciekawe nagrody. Było pięć pucharów i wiele drużyn zostało nagrodzonych, więc myślę, że nikt nie odszedł z pustymi rękoma – dodaje.
Na mecie rajdu zameldowało się 14 drużyn – a najliczniejszą, złożoną z 21 uczniów, wystawiło Kotowiecko z gminy Nowe Skalmierzyce. Uczestnicy mieli do wyboru kilka przygotowanych przez organizatorów tras, mogli też dotrzeć do mety inną, ustaloną wcześniej droga. Większość turystów wybrała trasy, które przebiegały opodal obu miejsc upamiętniających bitwę pod Kaliszem – pomnika obok kampusu PWSZ oraz kurhanu przy ulicy Szwedzkiej w Kościelnej Wsi, w którym pogrzebano część poległych w bitwie. Turyści mogli też zwiedzić świątynię w Kościelnej Wsi – jedną z najstarszych w okolicy, której początki sięgają XII wieku.
W szkole w Kościelnej Wsi na uczestników czekał ciepły posiłek, prezentacja multimedialna o bitwie pod Kaliszem, a także kilka konkursów (krajoznawczy nt.  okolic Kalisza i Kościelnej Wsi), historyczny (o bitwie pod Kaliszem z 1706 r.), za udział w których drużyny mogły zdobyć punkty w klasyfikacji generalnej. Punkty przyznawano także za najlepsze projekty plakietki na przyszłoroczny rajd, największą liczbę punktów za odznaki turystyczne, legitymacje PTTK z opłaconą składką za 2012 r.  oraz książeczki OTP,  a także za posiadanie apteczki i proporca.
Ostatecznie okazało się, że najwięcej punktów zebrała Szkoła Podstawowa w Kościelnej Wsi, a tuz za nią uplasowało się III LO w Kaliszu. Placówki uhonorowano ex aequo I miejscem i odpowiednio pucharami wójta gminy Gołuchów oraz komendanta Straży Miejskiej w Kaliszu.  Dwa równorzędne drugie miejsca przyznano Szkole Podstawowej w Kotowiecku (puchar prezesa PTTK) oraz Gimnazjum w Stawiszynie (puchar dyrektora ZS w Kościelnej Wsi). Trzecie miejsce i puchar komandora rajdu zdobyło Gimnazjum w Ociążu.
Organizatorami rajdu byli: Kaliski Oddział PTTK im. Stanisława Graeve'go, Gimnazjum w Kościelnej Wsi, Koło Przewodników PTTK im. Adama Chodyńskiego w Kaliszu, Urząd Gminy w Gołuchowie, Straż Miejska w Kaliszu.

Wyniki konkursów:

krajoznawczy:

szkoły podstawowe:

1. Agata Górska – SP w Kościelnej Wsi
2. Mateusz Wasielewski – SP w Kotowiecku
 3. Kamil Piniecki – SP 16 w Kaliszu Wojtek Słowiński – Szkoła Sióstr Nazaretanek w Kaliszu

gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne:

1. Patryk Kołton – III LO w Kaliszu
2. Gracjan Robotnikowski – Gimnazjum w Ociążu
3. Joanna Michalska – Gimnazjum w Stawiszynie

konkurs historyczny:

szkoły podstawowe: