Otwarta firma – Projekt dla szkół – Projekt dla firm

W dniach 12-16 listopada 2012 roku, zorganizowany został w Zespole Szkół w Stawiszynie przez doradcę zawodowego Agnieszkę Roszak –Janowską Światowy Tydzień Przedsiębiorczości. Celem projektu „Otwarta firma” było stworzenie środowiska społecznego, które aktywnie wspiera przedsiębiorcze postawy i inicjatywy młodych ludzi.

Dla przedsiębiorstw to wspaniała okazja do promocji oraz nawiązania nowych kontaktów w środowisku lokalnym. Szkoła otrzymała natomiast możliwość wzbogacenia swojej oferty edukacyjnej o ciekawe zajęcia przygotowujące uczniów do wejścia na rynek pracy.
Projekt składał się z trzech modułów, dostosowanych do poszczególnych etapów edukacji:

·         Szkoła podstawowa, klasy I-III - „Poznajemy zawody w miejscu pracy”

Były to wycieczki do przedsiębiorstw i instytucji położonych w pobliżu szkoły m.in. Pogotowie Ratunkowe w Kaliszu- Podstacja Stawiszyn, Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta w Stawiszynie, Apteka Rodzinna, Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Komisariat Policji, Ochotnicza Straż Pożarna. Dalsza wycieczka dla uczniów klas III oraz uczniów nauczanych indywidualnie odbyła się do Piekarni-Cukierni Vogta w Pleszewie, gdzie dzieci miały możliwość własnoręcznie upiec bułeczki, poznać historię wypieku chleba i zwiedzić muzeum. Podczas wizyt uczniowie poznali kilkanaście zawodów. Dowiedzieli się, na czym polega praca w danym zawodzie, jak długo i gdzie trzeba się uczyć, by móc go wykonywać. Podsumowaniem wycieczek były rozmowy z uczniami na temat poznanych zawodów. Dodatkowo nauczyciele dla chętnych uczniów ogłosili konkurs plastyczny, którego celem było przedstawienie wybranego zawodu.

·         Szkoła podstawowa, klasy IV-VI - „Poznajemy przedsiębiorstwa w naszej okolicy”

To wycieczki do przedsiębiorstw i instytucji znajdujących się w gminie Stawiszyn: Piekarnia EMKO w Zbiersku, Zakład Ślusarski p. Marka Kaczkowskiego w Zbiersku, Ośrodek Zdrowia w Stawiszynie, Lecznica dla zwierząt p. Michalskich, Kowalstwo Artystyczne p. Nowaka, Urząd Pocztowy w Stawiszynie, Przedsiębiorstwo VITPOL w Stawiszynie, Pizzeria Milano, Kwiaciarnia Magnolia. Podczas wizyt uczniowie otrzymali podstawowe informacje o danym przedsiębiorstwie, zapoznali się z technologią wytwarzanych tam produktów i udziałem pracowników w procesie wytwarzania. Podsumowaniem pobytu w przedsiębiorstwach będzie  wykonanie „Mapy przedsiębiorstw najbliższej okolicy”. Ułatwi ona uczniom orientację specyfiki lokalnych przedsiębiorstw.

·         Gimnazjum - „Zawody w mojej okolicy”

·         Gimnazjaliści zapoznali się z zadaniami danego przedsiębiorstwa i ze specyfiką wykonywanych tam zawodów, co umożliwi im planowanie swojej przyszłości zawodowej i związanie jej z miejscem rodzinnym. Realizacja projektu to przede wszystkim przedstawienie specyfiki rynku pracy w najbliższej okolicy. Wycieczki odbyły się do Drewpalu, Stacji Obsługi Samochodów, Nordent -technika dentystyczna, Hydroforni, Gabinetu stomatologicznego p. Ewy Górnej, Kwiaciarni Stokrotka, Zakładu Ślusarskiego p. Andrzeja Smelczyńskiego, Baru 25,  Firmy elektronicznej Pixel, Urzędu Gminy i Miasta, Firmy Joga, Młyna, Studia Urody Savena, Eko, Kwiaciarni Jaśminka, Auto Naprawa, Magdomed, Hurtowni Przemed, Restauracji i Hotelu Maxim, Dino, Mechaniki Pojazdowej, Wulkanizacji, Stacji Paliw Eko-Jaz, Produkcji trumien, Banku, Sklepu p. Kaczały. Uczniowie mieli szansę na weryfikację swoich wyobrażeń o zawodach oraz na zebranie informacji o rzeczywistych warunkach ich wykonywania. Doradca przeanalizował z młodzieżą, w oparciu o zebrane informacje, jak powinno przebiegać przygotowanie do podjęcia pracy w danym zawodzie. Podsumowaniem pobytu w przedsiębiorstwie będzie wydanie poradnika „Planowanie ścieżki edukacyjnej i kariery zawodowej uczniów gimnazjum”.

Gorąco dziękujemy za ciepłe przyjęcie przez firmy, zdobytą wiedzę i cenne wskazówki  od praktyków, jak również za przepyszną pizzę, gadżety i słodkości.