START > Aktualności > Rok Szkolny 2012/2013 > TEATR LEKTUR SZKOLNYCH Z KIELC W ZESPOLE SZKÓŁ W STAWISZYNIE

PPROFILAKTYKA I SZTUKA
TEATR LEKTUR SZKOLNYCH Z KIELC
W ZESPOLE SZKÓŁ W STAWISZYNIE

W dniu 17 października 2012r. z inicjatywy pedagoga szkolnego pani Agnieszki Roszak-Janowskiej Gimnazjum w Stawiszynie gościło aktorów Teatru Lektur Szkolnych z Kielc, którzy wystawili sztukę „Wspomnienia narkomanki” w reżyserii Marka Tercza.
Sztuka ta  to adaptacja sceniczna znanej młodzieży książki „Pamiętnik narkomanki” autorstwa Barbary Rosiek.

„Wspomnienia narkomanki” ukazują w sposób bezwzględny jak przypadkowe, jednorazowe wplątanie się w pajęczynę narkotykową powoduje systematyczne staczanie się bohaterki, aż po nieuniknione dno. Cudem ocalała, ale koszty zarówno psychiczne jak i fizyczne, które poniosła i wciąż ponosi, będą jej towarzyszyć już na zawsze. Sztuka obok detalicznej skrupulatności procesu pogrążania się w nałogu ukazuje heroiczną niemal determinację bohaterki, która robi wszystko, aby nie dać się pochłonąć śmierci.

Pełne dramaturgii przedstawienie to także inny sposób na realizowanie w stawiszyńskim gimnazjum programu profilaktyki, którego jednym z celów jest uświadomienie młodym ludziom, że uzależnienie to droga donikąd.

Sztuka i gra aktorska zyskała uznanie w oczach widzów. Skłoniła do refleksji nad życiem, nad wyborami, za które ponosimy odpowiedzialność.

Wykonawcy: Leszek Sulimierski, Barbara Cieślik

Scenariusz i reżyseria: Marek Tercz