START > Osiągnięcia > Konkursy historyczne i wiedzy o społeczeństwie > XVI Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce

Etap rejonowy  XVI  Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce

Dnia  14  marca 2012 r. w Szkole  Podstawowej w  Iwanowicach  odbył  się  etap  rejonowy  XVI Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce.

Naszą  szkołę  reprezentowało czworo  uczniów:

1.       Artur  Kaźmierczak - kl. IV a

2.       Bartosz  Woszczyk  -  kl. IV b

3.       Michał  Woszczyk  - kl. IV b

4.       Agata  Witczak - kl. V a

Do  etapu  wojewódzkiego zakwalifikowali  się  dwaj  uczniowie:

1.       Bartosz  Woszczyk  -  kl. IV b,  uzyskał  28  punktów  na  30  możliwych  do  zdobycia

2.       Michał  Woszczyk  - kl. IV b, uzyskał  29  punktów   na  30  pkt.

Uzyskali oni tym  samym miano finalistów  XVI Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy

o Wielkopolsce.

Przygotowania  uczniów  do  konkursu  trwają  kilka  miesięcy  i  zasługują  na  duże

uznanie.

Uczniowie  rozwiązując  na  kolejnych  etapach  coraz  trudniejsze  testy  muszą

wykazać  się  ponadprzeciętną  wiedzą  na  temat  historii  regionu, jego  kultury.

Na  etapie  rejonowym  uczniowie  musieli wykazać się bardzo dużą  wiedzą  m.in. na  temat :

legend związanych z początkami państwa polskiego, głównych bohaterów legend, związków między legendami a teraźniejszością, etymologią nazw

- najstarszych zabytków Wielkopolski (budownictwa przedromańskiego i romańskiego, charakterystycznych cech budowli wznoszonych w tym stylu, rzeźby romańskiej i miejsca jej występowania, słynnych zabytków romańskich w Wielkopolsce

-  gwary  wielkopolskiej

-  pomników  przyrody  w  Wielkopolsce

-Wielkopolskiego  Parku  Etnograficznego

Do konkursu  przygotowywali się na  zajęciach  koła  historycznego „  Młodzi  regionaliści ”  pod kierunkiem  nauczycielki  historii  Elżbiety  Maciejewskiej.

Dnia  24  stycznia 2012 roku  w Szkole  Podstawowej  w  Iwanowicach  odbył się etap powiatowy  XVI  Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce.

Celem konkursu jest :

- przybliżenie uczniom dziedzictwa kulturowego regionu

- popularyzowanie kultury regionalnej

- rozwijanie zainteresowań regionem, jego historią i tradycją

- kształtowanie poczucia własnej tożsamości i postaw patriotycznych

Uczestnicy  konkursu musieli  wykazać  się rozległą wiedzą  dotyczącą   m.in.     powstania  wielkopolskiego  1918-1919 r., zabytków  romańskich i  gotyckich  w  Wielkopolsce, gwary  wielkopolskiej, pomników  przyrody, zabytków  piśmiennictwa, wybitnych  postaci  związanych  z  Wielkopolską, takich jak Edward  Raczyński, Karol  Marcinkowski, Adam  Wodziczko, Św. Wojciecha oraz  osobliwości  Szlaku  Piastowskiego  i  symboli  miast  wielkopolskich.

Dobór treści programowych bierze pod uwagę nauczanie interdyscyplinarne ( historia, język polski, przyroda, plastyka).

Szkołę Podstawową  im. W. Pola w Stawiszynie reprezentowało czworo uczniów :

1.       Artur  Kaźmierczak - klasa IV a

2.       Bartosz  Woszczyk - kl. IV b

3.       Michał  Woszczyk - kl. IV b

4.       Agata  Witczak - kl. V a

Z powiatu kaliskiego ziemskiego do kolejnego etapu zakwalifikowało się 29 uczestników  konkursu spośród 60-ciu   reprezentujących powiat.

Wśród  nich znaleźli się wszyscy reprezentanci naszej szkoły.

Uzyskali oni powyżej 85 % wymaganej liczby punktów ( 31  punktów  na  33  możliwe  do  zdobycia ) i tym samym zakwalifikowali się do etapu rejonowego konkursu, który odbędzie się 14 marca.

Uczniów do konkursu przygotowywała, na  zajęciach  koła  historycznego – „ Młodzi  regionaliści ” nauczycielka historii - Elżbieta Maciejewska.

Uroczystość zakończenia XVI Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce

Dnia 20 czerwca br. w Hali Bazar w  Śremie  odbyła się uroczystość zakończenia  XVI edycji Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce.

Głównym organizatorem konkursu było Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski a Patronat Honorowy nad nim sprawował Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Na uroczystości pojawili się laureaci konkursu oraz nauczyciele przygotowujący uczniów do udziału w eliminacjach.

Spotkanie rozpoczęło się od krótkich wystąpień m.in. Burmistrza Śremu, Adama Lewandowskiego i Przewodniczącego Zarządu SGiPW, Pana Jacka Gursza.

W sumie w konkursie wzięło udział blisko 4 tysiące młodych ludzi. Spośród 454 finalistów, biorących udział w etapie wojewódzkim konkursu laureatami zostało 151 uczniów.Wśród nich znalazł  się  również uczeń  naszej  szkoły –Michał  Woszczyk

Nagrody i gratulacje składał uczestnikom i nauczycielom m.in. Burmistrz Śremu, Adam Lewandowski, profesor Witold Molik, kierownik Zakładu Historii Polski XIX i XX wieku UAM, a także wicekurator  Dorota  Kinal.

Uroczystość wręczania nagród przeplatała się z występami śremskich zespołów wokalnych.