START > Projekty edukacyjne > 2010/2011 > Szkoła humanitarna

Sprawozdanie z realizacji projektu Szkoła Humanitarna

Rok szkolny 2010/2011

Szkoła Humanitarna to projekt z zakresu edukacji globalnej przygotowany dla polskich szkół przez Polską Akcję Humanitarną.

Cele projektu:

·      zwiększenie wiedzy uczniów i uczennic z zakresu globalnych współzależności;

·       kształtowanie zaangażowanych i odpowiedzialnych postaw względem otaczającego świata i zamieszkujących go ludzi;

·       przekazywanie wiedzy z tematyki globalnej, procesów i związków łączących nas                    z całym światem.

Szkoła realizując projekt:

•zdobywa wiedzę na temat współzależności globalnych, pomocy humanitarnej i rozwojowej,

•wychowuje młodych ludzi świadomych swojego wpływu na sprawy lokalne i globalne,

•uczy jak mądrze i skutecznie pomagać.

Nasze kalendarium:

•Zgłoszenie placówki do projektu: wrzesień 2010r.

•Zakwalifikowanie Zespołu Szkół w Stawiszynie do udziału w projekcie: październik 2010r.

•Szkolenie koordynatorów projektu- Anita Krzyżaniak, Agnieszka Roszak–Janowska:                          12 października 2010r. Poznań

•Szkolenie uczniów i koordynatorów: 18-20 listopada 2010r. Konstancin-Jeziorna

Koordynator: Anita Krzyżaniak

Uczniowie: Oliwia Antczak, Michał Krzyżaniak kl.Ib gimnazjum.

•Powstanie Klubu Szkoły Humanitarnej- listopad 2010r.

•Szkolenie członków zespołu wychowawczego- 24 listopada 2010r.

•Lekcje wychowawcze z zakresu edukacji globalnej: grudzień 2010/styczeń 2011

klI-III Dostęp do edukacji prawem każdego dziecka.

kl.IV-VI Jeden dzień- jak żyją rówieśnicy w różnych częściach świata?

klasy gimnazjalne Dostęp do edukacji w Krajach Południa.

•Zdobywanie wiedzy-realizacja projektu edukacyjnego WODA-TOWAR LUKSUSOWY.

Tytuł projektu edukacyjnego

WODA-TOWAR LUKSUSOWY

Cele projektu edukacyjnego

—        Uświadomienie wagi problemu dostępu do wody pitnej na świecie,

—        Mobilizowanie do działań na rzecz zapewnienia dostępu do wody wszystkim ludziom na świecie,

—        Uświadomienie potrzeby racjonalnego korzystania                               z zasobów naturalnych- bezcennej wody.

Grupa docelowa

Uczniowie Zespołu Szkół w Stawiszynie

Planowane działania

1.Zdobywanie wiedzy na temat problemów wody.

2.Woda w mojej okolicy i w moim domu.

3.Kampania informacyjna.

4. Współpraca z PAH.

Zrealizowane działania

1.      Zebrano informacje na temat wody-przeglądanie stron internetowych, opracowań w bibliotece.

2.      Przygotowano i przeprowadzono wśród uczniów ankiety badające  poziom ich wpływu na różnorodne zagadnienia globalne oraz zakres ich globalnej odpowiedzialności.

3.      Przygotowano  prezentacje multimedialne

—        dla  gimnazjalistów Problem wody na świecie;

—        dla klas I-III szkoły podstawowej Dlaczego mamy oszczędzać wodę?

4.      Obchodzono  Światowego Dzień Wody: akcja plakatowa, okolicznościowe gazetki.

5.      Prezentowano  spoty reklamowe  Polskiej Akcji Humanitarnej, zdjęcia ilustrujące  życie codzienne                     w Sudanie Południowym - skutki braku wody.

6.      Wychowawcy przeprowadzili w klasach zajęcia na temat problemu dostępu do wody na świecie:

Kl. I-III WODA W ŻYCIU CODZIENNYM

Kl. IV-VI WODA-BEZCENNE DOBRO NASZEJ                                       PLANETY

Klasy gimnazjalne WODA-DWIE SKRAJNOŚCI

7.      Zgłoszono Zespół Szkół w Stawiszynie do akcji STUDNIA DLA POŁUDNIA.

8.      Uczniowie i nauczyciele  wsparli Kampanie Wodną PAH poprzez zakup kropelek  ZBIERAM WODĘ.

9.      Przygotowano hasła i wierszyki  o bezcenności wody.

10.   Zwiedzono STACJĘ UZDATNIANIA WODY                             w Stawiszynie- zebrano  informacje na temat ujęcia wody         w gminie i mieście Stawiszyn.

11.  Wykonano  doświadczenie domowe -pomiar zużycia wody na jednego członka rodziny.

12.  Zdobywano  wiedzę  z zakresu globalnych wyzwań                              i współzależności- uczniowie uczestniczyli w grze miejskiej POGROMCY GLOBALNYCH WYZWAŃ.

13.  Obradował X SEJMIK UCZNIOWSKI Jeden świat, wiele problemów-globalizacja.

·        Reprezentanci klas przedstawili Portret dobrego obywatela świata.

·        Uczniowie zabrali głos w debacie na temat:                   Czy zwykli ludzie mogą wywrzeć wpływ na losy świata, jego globalne problemy?

·        Przyjęto Deklarację Człowieka Globalnego zainspirowaną słowami Mahatma Gandhiego              Sami musimy stać się zmianą, którą chcielibyśmy ujrzeć w świecie.

Ekspertami obrad były: pani Dominika Rypa-koordynator programu Szkoła Humanitarna oraz pani Olga Mielnikiewicz- pracownik Działu Edukacji PAH

Nie zrealizowane działania

Ze względu na modernizację obiektu nie odbyła się wizyta w oczyszczalni ścieków w Stawiszynie.

Efekty realizacji  projektu

·        Wzrost wiedzy uczniów z zakresu globalnej odpowiedzialności oraz współzależności,

·        Działanie na rzecz zapewnienia dostępu do wody ludziom na świecie- racjonalne korzystanie z bogactwa naturalnego -wody.

W dn.11 czerwca 2011r. w Warszawie  odbyło się spotkanie podsumowujące projekt Szkoła Humanitarna. Uczniowie: Oliwia Antczak i Michał Krzyżaniak oraz koordynatorzy  odebrali Certyfikat Szkoły Humanitarnej.