START > Projekty edukacyjne > 2010/2011 > Kaliska Przygoda z Odpadami - Jak żyć ekologicznie?

Organizatorzy projektu: ODN w Kaliszu i Związek Komunalny Gmin „Czysta Gmina, Czyste Miasto”

Koordynatorzy szkolni: Filipina Baraniecka, Elżbieta Rącka

Cele projektu:

rozwój edukacji ekologicznej wśród dzieci i młodzieży,

popularyzacja nowoczesnych metod gospodarowania odpadami komunalnymi,

zachęcanie dzieci i młodzieży do prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów,

mobilizacja uczniów do twórczego myślenia o recyklingu,

uświadamianie i utrwalanie zachowań proekologicznych.

Działania podjęte w celu realizacji projektu:

1        We wrześniu 2010 r.  przeprowadzono „Kasztanobranie”.

2        W ciągu roku szkolnego prowadzono zbiórki: baterii, kartridży, aluminiowych puszek, makulatury.

3        We wszystkich klasach ZS nauczyciele przyrody i biologii przeprowadzili rozmowy z uczniami dot. dbałości o środowisko naturalne i konieczności segregacji odpadów.

4        Uczniowie klas IV i VI SP zdobywali wiedzę nt. prawidłowego odżywiania.

Uczniowie wzięli udział w konkursie na najciekawszą piramidę żywienia.

Klasy IV-VI zbierały przepisy na surówki i sałatki: „Jem zdrowo i kolorowo”.

W kl. I – III  i IV a zostały przeprowadzone pogadanki dla rodziców dot. prawidłowego żywienia dzieci i młodzieży.

5        W kl. I – III SP i III gim. zostały  przeprowadzone konkursy wiedzy ekologicznej.

6        W kl. I- III SP organizowano konkursy czystości.

7        Uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w konkursach plastycznych: „Ekobiżuteria”,

„Coś z niczego czyli przedmioty z materiałow odpadowych”.

8        15 prac plastycznych zakwalifikowano do udziału w konkursie „Lasy dla ludzi”,

którego organizatorem był Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie.

Prace 2 uczniów zostały wyróżnione (K.Lisiecki,  J.Michalska).

9     Wykonano gazetkę z okazji Dnia Ziemi.

10    W konkursie plastycznym pt. „Jak wyglądałby nasz Świat, gdyby woda była

czerwona” organizowanym przez ODN,  praca A.Wróblewskiej z kl. I a gim. zajęła II miejsce.

11     Uczniowie ZS zbierali karmę i koce dla zwierząt z Fundacji Help Animals z Kalisza.

12    Klasy III gim. poznawały bioróżnorodność naszej okolicy. Ucz. kl. III a wykonali zielniki liści drzew, krzewów i roślin zielnych.

13    Ucz. kl. VI i Vb przygotowali przedstawienie o treści ekologicznej pt.: „Jaś i Małgosia w Zielonym Lesie”, które zostało zaprezentowane podczas Festynu szkolnego.

14    Koordynatorki projektu wzięły udział w 2 szkoleniach prowadzonych w  formie warsztatów związanych tematycznie z hasłem projektu.

15    W dn. 28 maja br. drużyny SP i Gim. wzięły udział w XIII RegionalnychSpotkaniach Ekologicznych i Rajdzie Ekologiczno-Przyrodniczym „Orli Staw- -Malanów 2011” .

Drużyny otrzymały wyróżnienie w konkursie fotograficznym.

Zespół Gim. zajął  III miejsce w konkursie mody odpadowej.

Ucz. P. Sztark z kl. IV a zajęła III miejsce w konkursie plastycznym pt. „Owady wśród  mchu i paproci”.

16     Uczniowie ZS przy pomocy koordynatorek wykonali raport z realizacji całorocznego projektu. Na jego podstawie ZS w Stawiszynie otrzymał Certyfikat potwierdzający, że w szkole uczymy żyć i myśleć ekologicznie.