START > Szkoła humanitarna > Światowy Dzień Wody

Światowy Dzień Wody (ang. World Water Day) został ustanowiony rezolucją z 22 grudnia 1992 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w ramach Agendy 21, w czasie konferencji Szczyt Ziemi 1992 (UNCED) w Rio de Janeiro (Brazylia).                  Powodem był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpiał z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej. Obecnie szacuje się, że liczba ludzi, którzy wciąż nie mają dostępu do bezpiecznych źródeł wody wynosi 884 mln.

Dostęp do czystej wody ważny jest nie tylko dla zdrowia naszego organizmu. Ważny jest także dla rozwoju społeczności. 18% populacji Afryki Subsaharyjskiej korzysta ze źródeł, które oddalone są od ich domostw o ponad 30 minut drogi. Kobiety i dziewczynki, które najczęściej zajmują się dostarczaniem wody, mogłyby przeznaczyć godziny spędzone na zdobywaniu wody na naukę i pracę. Dodatkowo oblicza się, że dzieci opuszczają w ciągu roku 443 miliony godzin lekcyjnych z powodu chorób związanych z użyciem zanieczyszczonej wody.