START > Szkoła humanitarna > EDUKACJA GLOBALNA ORAZ PAH

EDUKACJA GLOBALNA
Czy wiesz kto uszył Twoje dżinsy?
Ile osób pracuje przy produkcji Twojej ulubionej czekolady?
Skąd pochodzą poszczególne części Twojego telefonu komórkowego?
Odpowiedzi na te pytania daje…edukacja globalna.
Tłumaczy ona złożoność otaczającej nasz rzeczywistości. Dzięki niej możecie zrozumieć zależności łączące ludzi na całym świecie, a w szczególności między krajami globalnej Północy i globalnego Południa.
Tydzień  Edukacji Globalnej
13-21 listopada!
W tym roku już po raz dwunasty na świecie obchodziliśmy Tydzień Edukacji Globalnej.

Tydzień Edukacji Globalnej to 7 dni, w których można:
  • zbadać, jak bardzo wszyscy ludzie na świecie zależą do siebie nawzajem i jakie są tego konsekwencje,
  • dostrzegać  bogactwo i różnorodność świata oraz to, że jako globalni obywatele jesteście jego częścią,
  • poczuć odpowiedzialność za środowisko, w którym żyjemy i nabyć wiedzę, jak powinniśmy sprawiedliwie korzystać z zasobów naszej ziemi, aby starczyło jej dla wszystkich
Edukacja globalna
  • jest częścią kształcenia obywatelskiego,
  • jest perspektywą,
  • tłumaczy funkcjonowanie dzisiejszego świata, zachodzących w nim procesów globalnych,
  • pokazuje miejsce jednostki w procesach globalnych – pokazuje jak my wpływamy na innych i jak zależymy od innych (w innych regionach świata),
  • podnosi świadomość i pokazuje sposoby zaangażowania,
  • jedno z działań PAH- Polskiej Akcji Humanitarnej
Polska Akcja Humanitarna jest organizacją pozarządową pożytku publicznego,
  • Założycielką Fundacji i Prezesem Zarządu jest Janina Ochojska, Kobieta Europy 1994

Działalność PAH – pomoc i edukacja
Działania pomocowe kierujemy do :
  • ludzi i społeczności, które ucierpiały w wyniku konfliktu czy katastrofy humanitarnej
  • mieszkańców krajów  globalnego Południa
  • osób, które zwracają się do nas o pomoc, tak jak uchodźców poszukujących schronienia w Polsce
Działania edukacyjne kierujemy do:
  • społeczeństwa polskiego dostrzegając potrzebę globalnej odpowiedzialności.
Działalność PAH
Akcja i kampanie
Ich celem jest informowanie o problemach humanitarnych i rozwojowych oraz zachęcanie do włączania się w pomoc najbardziej potrzebującym.

Akcje i kampanie realizowane aktualnie przez PAH:
  • Akcja Edukacja
  • Kampania Wodna
  • Modnie i Etycznie
  • Studnia dla Południa – w ramach Kampanii Wodnej
  • Świat bez głodu
www.akcjaedukacja.pl
Świat bez głodu
  • Prawidłowy rozwój dziecka uzależniony jest od jakości i ilości pokarmów, które przyjmuje. Tylko odpowiednio odżywione matki są w stanie wydać na świat dzieci, które będą mogły cieszyć się zdrowiem fizycznym i umysłowym.
  • Głód jest jednym ze skutków skrajnego ubóstwa, hamującym rozwój jednostek i całych społeczeństw oraz niszczącym ich potencjał. Codziennie prawie 15 tys. dzieci umiera z głodu lub z powodu chorób będących jego wynikiem.
  • Celem kampanii jest przeciwdziałanie niedożywieniu dzieci w krajach Afryki Wschodniej: Sudanie, Kenii, Somalii i Erytrei. Zebrane środki zostaną przeznaczone na dożywianie dzieci, kobiet w ciąży i matek karmiących.