START > Osiągnięcia > Konkursy historyczne i wiedzy o społeczeństwie > XIII Konkurs Wiedzy o Wielkopolsce / Finał

Finał   XIII  Wojewódzkiego  Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce

Po raz  dziewiąty uczniowie Zespołu Szkół w Stawiszynie brali udział

w Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Wielkopolsce.

Celem konkursu jest:

- przybliżenie uczniom dziedzictwa kulturowego regionu

- popularyzowanie kultury regionalnej

- rozwijanie zainteresowań regionem, jego historią i tradycją

- kształtowanie poczucia własnej tożsamości i postaw patriotycznych

Organizatorami konkursu są:

Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego

Wielkopolski Kurator Oświaty

Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

W roku szkolnym 2008 /2009 do finału konkursu zakwalifikowało się trzech uczniów szkoły podstawowej :

1. Szymon Maciejewski -  kl. IV b

2. Patrycja Zielińska  -  kl. IV b

3. Michał Krzyżaniak -  kl. V b

Finał konkursu przeprowadzony został 5 maja w  Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Starym Mieście.

Organizatorzy etapu wojewódzkiego konkursu przygotowali dla uczestników dodatkową atrakcję- zwiedzanie Zespołu Klasztornego w Lądzie. Jest to pocysterskie opactwo- pomnik historii i klejnot sztuki wielkopolskiej.

Uczniowie przygotowywali się do konkursu pod opieką nauczycielki historii- Elżbiety Maciejewskiej.

Laureatem  XIII  edycji  Wojewódzkiego  Konkursu  Wiedzy o  Wielkopolsce  został Michał Krzyżaniak, uczeń klasy V b, zajmując  II miejsce. ( Nauczyciel opiekun - Elżbieta  Maciejewska)

Uroczyste zakończenie XIII  Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce odbyło się 3 czerwca 2009 r. w  Gimnazjum im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Starym Mieście (powiat koniński). Głównym celem spotkania było uhonorowanie wyjątkowo licznej w tym roku – 206 osobowej grupy laureatów Konkursu nagrodami i dyplomami, które są potwierdzeniem ogromnej wiedzy i wysiłku włożonego w kilkumiesięczne zmagania.

Wśród wręczonych nagród znalazły się pięknie wydane książki podróżnicze autorstwa m.in. Jacka Pałkiewicza, urządzenia do archiwizacji danych („pendrive”) o pojemności 2GB) oraz śpiwory.

Uroczysta gala była dla młodych ludzi jak co roku dużym przeżyciem i potwierdzeniem tego, że wciąż warto poszerzać swoją wiedzę na temat naszej Małej Ojczyzny. Spotkanie swą obecnością uświetnili m.in. Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Krystyna Poślednia, przedstawiciel Kuratorium Oświaty w osobie pani Bożeny Staszak – wicedyrektor wydziału Nadzoru Pedagogicznego KO w Koninie oraz Poseł na Sejm RP – pani Elżbieta Streker – Dębińska. Uroczystość otworzył gospodarz – wójt Starego Miasta i Członek Zarządy SGiPW Ryszard Nawrocki. Następnie w imieniu organizatorów konkursu wystąpił Przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski Michał Chojara, a resztę spotkania poprowadziła Pani Wiesława Surdyk – Fertsch, koordynator merytoryczny Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce. Uroczystość uświetniły występy artystyczne przygotowane przez gospodarzy: zespołu „Uśmiech” i „Sunlight”.

Tegoroczna edycja XIII Konkursu w pierwszym etapie zgromadziła prawie 7 000 grupę młodych entuzjastów Wielkopolski. Do etapu powiatowego zakwalifikowało się 2173 młodych ludzi, z których do etapu rejonowego przeszło 757 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Test pisany przez uczestników w etapie rejonowym wyłonił 286 finalistów, a na podstawie eliminacji na poziomie wojewódzkim, 206 otrzymało tytuł laureata.

Kilkumiesięczne zmagania młodzieży z Wielkopolski zasługują na najwyższe uznanie. Ponadprzeciętna wiedza z zagadnień historii regionu oraz jego kultury, gwary, jak i fauny i flory, była weryfikowana poprzez testy konkursowe, których poziom z roku na rok jest co raz wyższy. Spodziewając się co najmniej takiego samego zainteresowania Konkursem podczas XIV edycji, organizatorzy już teraz rozpoczynają przygotowania do zmagań w przyszłym roku szkolnym. Dodatkowym bodźcem do pracy i wysiłku, jest szczera chęć zdobywania wiedzy przez młodzież, czego efektem jest pasja i silny związek z dziedzictwem Wielkopolski.

Gala  dla  nauczycieli  laureatów  odbyła  się  29  maja  2009 r. w Sali  Herbowej  Urzędu  Marszałkowskiego  w  Poznaniu.

Podziękowania  Wielkopolskiego  Kuratora  Oświaty  wręczali   nauczycielom  Wiesława  Surdyk- Fertsch - koordynator  konkursu  oraz  z  ramienia  Kuratorium  Oświaty  w  Poznaniu   panie: Anna Brzozowska i Barbara  Zatorska.