START > Tu byliśmy > Planetrium w Potarzycy

14 grudnia 2007 r. uczniowie kl. II i III Gimnazjum pod opieką nauczycielek: Grażyny Galant, Ewy Nowackiej, Ludmiły Jezierskiej oraz Elżbiety Rąckiej byli na wycieczce do Planetarium w Potarzycy k. Jarocina.

Najpierw wysłuchali informacji na temat historii powstania planetarium, obejrzeli teleskop oraz zdjęcia Księżyca. Następnie w kopule o średnicy 5 m z ogromnym zainteresowaniem obejrzeli obraz gwiaździstego nieba. Na sztucznym niebie planetarium widać 6 tys. Gwiazd, czyli tyle, ile można zobaczyć w pogodną noc z miejsca oddalonego od wszelkich świateł. Podczas seansu zobaczyli, jak Słońce, Księżyc i planety wędrują na tle gwiazd.

Prezentowany podczas seansu wygląd nieba wywarł na nas niezapomniane wrażenie. Kontakt człowieka ze Wszechświatem uświadomił nam, że należymy do świata gwiazd ; jesteśmy jego cząstką, a życie każdego człowieka jest ułamkiem sekundy w porównaniu z wiekiem Wszechświata.

„ Im lepiej poznamy Wszechświat,

tym lepiej poznamy samych siebie.”

Werner von Braun

Ponowna wizyta w Potarzycy

16 września 2008 r. uczniowie Gimnazjum po raz drugi uczestniczyli w wycieczce do Planetarium w Potarzycy. Opiekun i konstruktor Planetarium emerytowany nauczyciel fizyki bardzo ciekawie opowiadał o tym co można zobaczyć w pogodną noc na niebie.