START > Aktualności > Rok Szkolny 2018/2019 > Klimatyczna klasa

Klimatyczna klasa

W roku szkolnym 2018/2019 uczniowie klasy III a szkoły podstawowej po raz czwarty przystąpili do projektu realizowanego pod patronatem Fundacji Uniwersytet Dzieci.

Pod kierunkiem wychowawcy – Danuty Łuczak -  realizowali  cykl  sześciu wyjątkowych, pełnych obserwacji i doświadczeń lekcji dotyczących  przyrody
i ochrony środowiska w ramach projektu „Klimatyczna klasa”. Zestaw badawczy dla klasy, który otrzymali w ramach projektu pozwolił przeprowadzić im  kilka prostych, ale efektownych doświadczeń i obserwacji przyrodniczych, dzięki którym odpowiedzieli  na pytania: Co to jest klimat? Jak wyglądałoby życie na Ziemi bez drzew? Jak w prosty sposób sprawdzić, czy powietrze, którym oddychamy, jest czyste? Dlaczego powstają silne wiatry i jakie skutki mogą wywołać? Jak zaprojektować teren zielony? Dlaczego w centrum miast jest cieplej? Na czym polega efekt cieplarniany?
    Uczniowie  mieli też okazję zaprojektować zielone obszary i stworzyć ich makiety, sprawdzili dlaczego miasta nagrzewają się szybciej niż tereny wiejskie
i dowiedzieli się, jak ocenić stopień zanieczyszczenia powietrza.  Ze zgromadzonych odpadów stworzyli zupełnie nowe przedmioty. Dzięki ich wyobraźni zużyte przedmioty zyskały "nowe życie". Do przygotowanych prac dołączyli propozycje działań sprzyjających ochronie klimatu. W ten sposób upowszechnili ważne postulaty w swoim najbliższym otoczeniu.