START > Aktualności > Rok Szkolny 2018/2019 > Ogólnoszkolna debata

Ogólnoszkolna debata

Rola i znaczenie symboli narodowych, tradycji i dziedzictwa poprzednich pokoleń
w życiu młodego człowieka

28 stycznia 2019r. odbyła się ogólnoszkolna debata na temat: „Rola i znaczenie symboli narodowych, tradycji i dziedzictwa poprzednich pokoleń w życiu młodego człowieka”.

W debacie aktywny udział wzięło 6 uczniów – przedstawicieli klas VII, VIII i III G, którzy przedstawili swoje stanowisko na ww. temat.

W swoich wystąpieniach podkreślali wartość symboli narodowych, tradycji i dziedzictwa. Według nich stanowią one o naszej tożsamości narodowej, podkreślają przynależność do narodu polskiego. Takie gesty jak „postawa na baczność” podczas śpiewania „Mazurka Dąbrowskiego” czy kolacja wigilijna, sprawiają, że wszyscy czujemy jedność.

Wiele uwagi uczniowie poświęcili historii Polski oraz miejscom ważnym dla Polaków. Do istotnych wydarzeń jednoczących Polaków zaliczyli: chrzest Polski, powstania w okresie zaborów, odzyskanie niepodległości w 1918r.  Za miejsca ważne dla Polaków uznali: obóz Auschwitz, Warszawę, Stocznię Gdańską. Według uczniów historia łączy pokolenia, jednoczy wszystkich Polaków w dumie, smutku, radości, zadumie.

Debata została przygotowana pod opieką nauczycieli:  Ewy Nowackiej i Moniki Malinowskiej.