START > Tu byliśmy > Szlakiem piastowskim

11 maja 2007 r. o godzinie 6:30 uczniowie klas IVa, IVb, Va, Vb i VIb SP oraz Ia Gim. wraz z opiekunami p. Elżbietą Maciejewską, p. Joanną Andrysiak, p. Mariolą Kaczałą, p. Alicją Penkalą wybrali się na wycieczkę na trasie Pobiedziska-Dziekanowice-Ostrów Lednicki-Gniezno-Strzelno-Kruszwica. Wycieczkę rozpoczeliśmy od zwiedzania Muzeum Miniatur w Pobiedziskach. Jest to park zawierający makiety obiektów historycznych. Miniatury te są wykonane w skali 1:20, następnie dotarlismy do Dziekanowic. W dziekanowicach zwiedzaliśmy Skansen w Wielkopolskim Parku Etnograficznym. Oglądaliśmy zabudowania XIX w. wsi. Później udalismy się do Ostrowa Lednickiego. Tam na wyspie jeziora Lednica-centrum plemienia Polan-znajdują się pozostałości wczesnośredniowiecznego grodu zwanego Lednica lub Ostrów Lednicki. W Gnieźnie zwiedzaliśmy katedrę gnieźnieńską, która była w przeszłości aulą koronacyjną królów polskich i miejscem wielu znaczących wydarzeń historycznych. Jest po dziś dzień kościołem arcybiskupów gnieźnieńskich, miejscem grobu pierwszego patrona Polski -św Wojciecha biskupa i męczennika. Kolejne zwiedzane miasta to Stzrelno. Oglądaliśmy tam kościół św. Prokopa. Został zbudowany ok 1160 r. Jest to budowla romańska. Następnie udaliśmy się do Kruszwicy. Tam zwidzaliśmy Mysią Wieżę. To ceglana ośmioboczna budowla stanowiąca pozostałość zamku, zbudowanego przez Kazimierza Wielkiego ok. 1350r. Pobytem w Kruszwicy zakończyliśmy naszą wycieczkę.