START > Aktualności > Rok Szkolny 2018/2019 > Poznajemy pracę twórców ludowych oraz pracowników muzeum - orientacja zawodowa w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej

Poznajemy pracę twórców ludowych oraz pracowników muzeum - orientacja zawodowa
w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej

25 października 2018r. uczniowie klasy Va, Vb i VIa Szkoły Podstawowej im. Wincentego Pola w Stawiszynie kolejny raz uczestniczyli w cyku działań związanych z orientacją zawodową, tym razem poznając pracę twórców ludowych i pracowników muzeów. Podczas wycieczki do Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej zwiedzili wystawę „Twórcy – wytwórcy - przetwórcy. Z dziejów kaliskiej Cepelii”. Uczniowie przenieśli się w czasie do roku 1950, kiedy to powstała Kaliska Spółdzielnia  Rękodzieła Artystycznego. Sentymentalną podróż rozpoczęli w zaaranżowanym sklepie kaliskiej Cepelii, gdzie półokrągłe okna wystawowe kusiły kolorami, kształtami i mnogością oferowanych przedmiotów. Druga odsłona przeniosła ich do wnętrza pokoju z lat 60-tych, udekorowanego cepeliowskimi ozdobami. Podczas zwiedzania wystawy uczniowie mieli możliwość obejrzenia stanowiska pracy hafciarki, malarki tkanin, tkaczki tiulu, wycinaczki, przewijaczki, utwardzacza, brakarki. Ich pracochłonne działania wymagały wiedzy, cierpliwości i dużych umiejętności manualnych oraz artystycznych. Uczniowie podziwiali również pracę malarki, która w ciągu 15 minut namalowała na płótnie przepiękne kwiaty. Z największym zainteresowaniem uczniów spotkały się jednak warsztaty artystyczne, podczas których mieli oni  możliwość sprawdzenia swoich artystycznych możliwości. Uczestniczyli również w zajęciach z orientacji zawodowej, poznając pracę archeologa, historyka, etnografa i konserwator zabytków.

Kolejnym punktem wycieczki zawodoznawczej stawiszyńskich uczniów było obejrzenie filmu „Miłość pisana Braillem”. Tematyka filmu bardzo ich poruszyła. Po seansie w „Kinie na temat”  chętnie opowiadali o swoich zainteresowaniach i planach zawodowych. Prowadząca spotkanie pani psycholog omówiła czynniki, które należy brać pod uwagę przy wyborze zawodu. Wyjazd zorganizowała koordynatorka doradztwa zawodowego Agnieszka Roszak-Janowska przy współpracy z Elżbietą Maciejewską – nauczycielką historii, Izabelą Drzewiecką - nauczycielką plastyki,  Mariolą Kaczałą - wychowawcą klasy VI a oraz Aleksandrą Wojciechowską - wychowawcą klasy V a.