» Aktualności
» Dokumenty
» NAUCZANIE ZDALNE
» Pedagog radzi
» W szkole
» Wirtualna świetlica
» REKRUTACJA
» 100 lat stawiszyńskiej szkoły
» Motyli Wolontariat
» Niepodległej
» Sport
» Nauczyciele
» Projekt - CSW2020 -ULI- Cyberkids /SP Stawiszyn
» Uczniowie
» Osiągnięcia
» Projekty edukacyjne
» Samorząd Uczniowski
» Tu byliśmy
» Festyny szkolne
» Informacje dla uczniów ósmej klasy SP
» Biblioteka
» Szkoła bez przemocy
» Szkoła humanitarna
» Outdoor
» Hala sportowa
» Rada Rodziców
» Erasmus Plus 2016
» Erasmus Plus 2019
» Biuletyn Informacji Publicznej
» Polityka prywatności
















































.::Zespół Szkół::.
w Stawiszynie
62-820 Stawiszyn
Szkolna 8





» Aktualności » REKRUTACJA » Niepodległej » Sport » Uczniowie » Osiągnięcia » Outdoor » Erasmus Plus 2016
 START > Osiągnięcia > Konkursy historyczne i wiedzy o społeczeństwie > Zwyciężyliśmy w Konkursie Wielkopolan drogi do niepodległości

Zwyciężyliśmy w Konkursie Wielkopolan drogi do niepodległości

 

 

W ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Wincentego Pola w Stawiszynie wzięli udział w projekcie Bliżej domu- Wielkopolan drogi do niepodległości.

Celem konkursu było zachęcenie uczniów do poznawania tradycji regionu związanej
z działaniami na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości, upamiętnienie i uczczenie 100. rocznicy odzyskania niepodległości a także kształtowanie umiejętności korzystania z różnorodnych opracowań, w tym również materiałów ikonograficznych.

Organizatorzy projektu: Stowarzyszenie Inicjatyw Edukacyjnych w Kaliszu oraz Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu zaplanowali dla uczestników różnorodne działania. Uczniowie klas IV-VI musieli zmierzyć się z testem wiedzy wymagającym od nich wiadomości na temat powstania wielkopolskiego, jego uczestników i miejsc walk w południowo- wschodniej Wielkopolsce. Laureatami konkursu, który odbył się 24 września 2018 r. zostali uczniowie klasy VI a - Mateusz Staszak, zdobywca I miejsca oraz Piotr Kałużny, który zajął miejsce czwarte.

7 listopada 2018 r. uczniowie, wraz z nauczycielem prowadzącym  Elżbietą Maciejewską, wzięli udział w wycieczce zorganizowanej dla laureatów projektu. Zwiedzali oni, m.in. Muzeum 3 w Ostrowie Wielkopolskim, chatę regionalną w Przygodzicach. Odwiedzili miejsca walk powstańczych - Ligotę oraz grób księdza Wincentego Rudy.

Z kolei 19 listopada 2018 r. laureaci  uczestniczyli w uroczystości podsumowania projektu, podczas której odebrali nagrody i pamiątkowe dyplomy.

Wręczali je: Dorota Kinal – dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, pułkownik Ryszard Czapracki– komendant Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej, dyrektor ODN Jarosław Wujkowski oraz Lech Moryksiewicz– prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Edukacyjnych.

Uroczystości towarzyszyła konferencja, podczas której referaty wygłosili: Tomasz Cieślak z Oddziałowego Biura Edukacji IPN w Poznaniu, który omówił sposób przejmowania władzy w Pleszewie, Jarocinie i Ostrowie Wielkopolskim. Zagadnienie zdobycia władzy w Ostrowie

i Kaliszu w 1918 r. przedstawił prof. Jerzy Pietrzak. 

Konferencję uświetniły swoimi występami zespoły uczniów ze szkoły w Marchwaczu, przedstawiające inscenizacje, w których zaprezentowali rolę braci Niemojowskich w walce

z zaborcą oraz postać organicznika Hipolita  Cegielskiego. Z kolei uczniowie Zespołu Szkół nr 9 w Kaliszu przygotowali pełne ekspresji widowisko taneczno- muzyczne Rock dla Ojczyzny.

Uroczystość podsumowano w Sztabie COSSW, gdzie goście mogli zapoznać się z okolicznościową wystawą Legionowe tradycje Szczypiorna. Przed budynkiem centrum wartę honorową pełniły delegacje klas mundurowych Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu.





Zapoznaj się z naszą polityką prywatności