START > Aktualności > Rok Szkolny 2018/2019 > Motyli Wolontariat w stawiszyńskiej szkole!

Motyli Wolontariat w stawiszyńskiej szkole!

W stawiszyńskiej szkole rozpoczął swoją działalność motyli wolontariat. Dyrektor szkoły Joanna Woszczyk podpisała porozumienie o współpracy z Polskim Towarzystwem Opieki Paliatywnej Oddział w Poznaniu. 8 października 2018r. odwiedziła naszą szkołę pani  Barbara  Grochal członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej Oddział w Poznaniu, wolontariuszka  z Hospicjum  Palium w Poznaniu. Podczas dwóch spotkań z uczniami stawiszyńskiej szkoły pani Basia rozmawiała z uczniami na temat wolontariatu. Wyjaśniała, kogo nazywamy wolontariuszem i kto może nim zostać?, na czym polega wolontariat akcyjny i jakim miejscem jest hospicjum.

Przybliżyła  nam  historię Pani Krysi, która była ciężko chora. Przebywając  w hospicjum,  zaczęła malować motyle, piękne i kolorowe. Kiedy umierała, poprosiła panią Basię, aby wykorzystała pomysł  malowania motyli na użytek  hospicjum. I  tak się stało.  Po  śmierci  chorej pacjentki zaczęto  malować  motyle dla hospicjum, sprzedawać je, a zebrane  pieniądze przeznaczać  na rozbudowę  hospicjum, aby więcej ludzi mogło korzystać  z tego miejsca w czasie choroby, by godnie odchodzić w atmosferze  miłości. Na końcu każdego spotkania pani Basia pokazała  film, przedstawiający Hospicjum  Palium  w Poznaniu, wolontariuszy  biorących udział  w różnych  akcjach. Spotkanie to miało na celu przedstawienie uczniom zasad  funkcjonowania motylego wolontariatu oraz  zachęcenia ich do aktywnego udziału w akcjach organizowanych przez  Koło Szkolnego Wolontariatu.  KoordynatorkąSzkolnego Koła Wolontariatu jest pani Iwona Osajda a uczniowską liderką została Elwira Chudziak uczennica klasy VII a.  Inicjatorki motylego wolontariatu odbyły już szkolenie wolontaryjne. Gratulujemy!