START > Niepodległej > Dzień Niepodległej

Dzień Niepodległej

9 listopada 2018 r. w naszej szkole obchodziliśmy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Aby podkreślić charakter tego wydarzenia już kilka tygodni wcześniej okna szkoły zostały udekorowane biało-czerwonymi barwami w ramach akcji „Biało-czerwona w każdym oknie”, a uczniowie przygotowywali transparenty, gazetki, dekoracje i kotyliony. W tym dniu do stroju galowego uczniowie i nauczyciele dołączyli biało-czerwone dodatki w związku z akcją „Biało-czerwona w każdym stroju”.

O godz. 10.40 członkowie społeczności szkolnej zgromadzili się przed budynkiem szkoły, aby wziąć udział w happeningu „Współczesny patriotyzm”. Wśród zebranych byli: pani Justyna Urbaniak – Burmistrz Stawiszyna, pani Aleksandra Bylica – podinspektor ds. oświaty, pani Joanna Woszczyk – dyrektor szkoły, pani Elżbieta Sip – dyrektor Biblioteki Miejskiej w Stawiszynie, nauczyciele oraz uczniowie. Wszyscy zebrani stworzyli biało-czerwony, radosny pochód prowadzony przez jednostkę Straży Pożarnej i zabezpieczany przez policyjny radiowóz. Najmłodsi uczniowie podkreślali miłość do Niepodległej  czapkami i parasolkami w barwach narodowych, a starsi dumnie prezentowali transparenty z patriotycznymi hasłami, tj. „Moje serce bije dla Polski”, „W XXI wieku też jesteśmy patriotami”. Pochód przeszedł ulicami Stawiszyna na rynek, po drodze przyłączyli się nauczyciele i przedszkolaki z Samorządowego Przedszkola w Stawiszynie oraz przechodnie. Po dotarciu na rynek pani dyrektor Joanna Woszczyk odczytała znalezioną podczas  gry miejskiej odezwę Marszałka  Józefa Piłsudskiego skierowaną do dzieci i młodzieży, podkreślającą znaczenie wolnej Ojczyzny i patriotyzmu w życiu każdego Polaka.
Następnie z inicjatywy szkoły udekorowany został biało-czerwoną szarfą obelisk ku czci Poległych za Wolność Ojczyzny. Punktem kulminacyjnym było odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego” o godz. 11.11 przez wszystkich uczestników happeningu w związku z przystąpieniem naszej szkoły do akcji „Rekord dla Niepodległej”. 4 zwrotki Hymnu Polski rozbrzmiały na stawiszyńskim rynku, wprowadzając mieszkańców w nastrój radości i dumy narodowej.