START > Aktualności > Rok Szkolny 2018/2019 > Stawiszyńscy zwycięzcy „Zawodowego Expresu”

Stawiszyńscy zwycięzcy „Zawodowego Expresu”

5 października 2018r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Wincentego Pola w Stawiszynie uczestniczyli w grze miejskiej „Zawodowy Express”, której organizatorem było Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu. Do rywalizacji przystąpiło 30 drużyn a wśród nich 11. pięcioosobowych drużyn ze stawiszyńskiej szkoły. Opiekę nad nimi pełnili nauczyciele i rodzice. Zgodnie z regulaminem gry każda drużyna zapoznała się z planem Kalisza i opracowywała różne strategie poruszania się po mieście, z uwzględnieniem przejazdów komunikacją miejską, rowerami czy też wędrówki pieszej. Już na tym etapie konkursu uczniowie wykazali się pomysłowością i umiejętnością pracy w zespole. Początkiem gry była odprawa wszystkich uczestników, podczas której otrzymali oni pakiety startowe oraz wylosowali numer miejsca, z którego rozpoczynali swoją przygodę „w świecie zawodów”. Drużyny wystartowały punktualnie godz.18:30 sprzed budynku Cechu Rzemiosł Budowlanych i Różnych Małej i Średniej Przedsiębiorczości Związku Pracodawców w Kaliszu. Uczestnicy mieli za zadanie jak najszybciej zdobyć sześć punktów w wyznaczonych stacjach kontrolnych. Mapa zakładów na terenie Kalisza umożliwiła im poznanie topografii miasta, gdyż były one w następujących miejscach: 1) M C Motor. Bosch Service Całka ul. Ułańska13. 2) Cukiernia Dziadka Rocha I. Szuman ul. Staszica 36. 3) Crazy Hair Salon Fryzur Monika ul. Ogrodowa 23. 4) Foto-Ryś. Studio i laboratorium fotograficzne. 5) Salon Fryzjerki „ANKA” ul. Górnośląska 69A, 6) Piekarnia Olszyna Ewa, Grzegorz ul. Armii Krajowej 35. Podczas zdobywania punktów każdy z członków drużyny wykonywał jedno zadanie, co potwierdzała pieczątka oraz naklejka dla drużyny. W zakładach fryzjerskich uczestnicy wykazali się zdolnością czesania warkocza dobieranego, koszyczka, kitek, w piekarni pieczeniem bułek, zaplataniem chałwy, w cukierni nadziewaniem ciasteczek, a w warsztacie samochodowym umiejętnością podłączenia pompy wspomagania z wykorzystaniem programu komputerowego. Podczas Nocy Zawodowców uczniowie mieli możliwość poznania wielu zawodów „od kuchni”, spotkali ludzi z pasją, którzy rzetelnie i z oddaniem wykonują swoją pracę. Finał gry miał miejsce o godzinie 2200 w Zespole Szkół Zawodowych na ulicy Wąskiej. Zwycięzcy odebrali nagrody z rąk Pani Marzeny Wodzińskiej – członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego, która podczas swojego wystąpienia gratulowała wszystkim drużynom i dziękowała im za entuzjazm i zaangażowanie. Wszystkie stawiszyńskie drużyny ukończyły rywalizację, a cztery z nich znalazły się w pierwszej dziesiątce zwycięzców. Zajęły one następujące miejsca:

I miejsce - drużyna rowerowa „Niesamowita piątka” w składzie: Paulina Baraniecka, Igor Gnerowicz, Kacper Lisiecki, Wiktor Szafrański,Mateusz Ratajczyk. Opiekun - Agnieszka Roszak-Janowska.

III miejsce (ale I miejsce dla drużyny pieszej) - drużyna piesza „Mateusz TEAM”
w składzie: Aleksandra Borkowska, Mateusz Janiak, Mateusz Kowalczyk, Michał Sikora, Aleksander Wdowczyk. Opiekun - Aleksandra Wojciechowska

IV miejsce (ale II miejsce dla drużyny pieszej) - drużyna piesza „Gumisie” w składzie: Albert Marciniak, Michał Pacholewicz, Wiktor Twardowski, Krystian Urbaniak, Ernest Waszak. Opiekun -Iwona Chojnacka.

X miejsce drużyna piesza „Puszyste lamy” w składzie: Adam Harich, Małgorzata Kołodziejczak, Agnieszka Kuświk, Wiktoria Latańska, Szymon Rodak. Opiekun – Bogdan Wiktorski.

Zawodowy Exspress” przybliżył uczestnikom specyfikę pracy w różnych zawodach ale był również wspaniałą lekcją współpracy i zdrowej rywalizacji.
Dziękujemy organizatorom za dobrą zabawę i umożliwienia poznanie zasad funkcjonowania różnych firm i zakładów rzemieślniczych.