Razem dla Niepodległej

29 września 2018 r. w Szkole Podstawowej im. Wincentego Pola w Stawiszynie odbył się
XIII Festyn Szkolny pod hasłem „Razem dla Niepodległej”. To kolejne wydarzenie upamiętniające 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Sportowe zmagania
w barwach narodowych rozpoczęła go o godzinie 9
00dyrektor szkoły Joanna Woszczyk, witając gości: sekretarz Gminy i Miasta Stawiszyn panią Agnieszkę Morawską, radną powiatu kaliskiego panią Dorotę Karpieko, przewodniczącą rady rodziców panią Marzenę Chudziak, członkinię zarządu rady rodziców panią Agnieszkę Sieradzką i społeczność szkolną, zaprosiła do wspólnej zabawy oraz przedstawiła nauczycieli: Elżbietę Buksz, Iwonę Chojnacką i Paulinę Świerad tworzących zespół zadaniowy koordynujący przygotowania festynu.

Dla wszystkich uczniów i chętnych rodziców przygotowano wiele ciekawych konkurencji sportowych. Najpierw rywalizowali najmłodsi, wzięli oni udział w wyścigach rzędów. Wszyscy sportowcy bardzo dobrze radzili sobie z ćwiczeniami, jakie przygotowali dla nich nauczyciele wychowania fizycznego. Pierwszoklasiści na krok nie ustępowali swoją walecznością i sprawnością uczniom z klas starszych, a w wykonywaniu ćwiczeń byli dokładniejsi niż ich starsi koledzy. Swoje pociechy głośno dopingowali rodzice licznie zebrani na trybunach. W całej rywalizacji najlepsi okazali się uczniowie klasy III b i to oni zajęli I miejsce i awansowali do dalszych rozgrywek.

Po wyścigach klas I – III wszyscy chętni wzięli udział w pierwszej części zumby poprowadzonej przez uczennice klas VI i V.

Następnie na parkiecie swoją sprawność mogły zaprezentować klasy 4-6 szkoły podstawowej, które również w dużej grupie stawiły się do walki i wzięły udział w wyścigach. Tutaj rywalizacja była również bardzo zacięta,, nikt nie odpuszczał, a zawodnicy mobilizowali siebie nawzajem do jeszcze większego wysiłku. Ostatecznie I miejsce i awans do finału przypadł uczniom klasy VIa.

Kiedy zakończyły się wyścigi, na parkiecie ponownie pojawili się tancerze, żeby wziąć udział w drugiej części zumby, którą tym razem poprowadziły dziewczęta z klas VIII.

Następnie odbyły się konkurencje sportowe dla klas VII, VIII i III gimnazjum. Reprezentacje wszystkich klas z wielkim zacięciem rywalizowały o jak najlepsze wyniki. Zwycięstwo i awans do finału przypadło klasie VIIa. Po rozgrywkach międzyklasowych, nastąpił finał, w którym uczestniczyły zwycięskie drużyny oraz drużyna rodziców. Rodzice z wielkim zaangażowaniem i uśmiechem na ustach wykonywali wszystkie konkurencje.

Kolejną atrakcją sportową było wyłonienie rekordzistów szkoły w jak najdłuższym odbijaniu piłki siatkowej sposobem górnym oburącz. Rekord bity był w kilku kategoriach wiekowych. Na koniec do rywalizacji przystąpili rodzice i absolwenci szkoły. We wszystkich kategoriach wiekowych dopisała bardzo wysoka frekwencja chętnych. Wyłoniono zwycięzców, którzy zostali odznaczeni medalami. Na koniec festynu wszyscy razem zatańczyli integracyjną „Belgijkę”.

Oprócz atrakcji sportowych były też przysmaki kulinarne: kiełbaski, kaszanka z grilla
z dodatkami, bigos, domowe ciasta, lody oraz kawa, herbata i napoje. Oprócz tych wszystkich rarytasów powodzeniem cieszyło się też stoisko balonowe i malowania twarzy.
Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym rodzicom i sponsorom, a w szczególności państwu Anczykowskim i Wróblewiczom oraz piekarni EMKO.