START > Aktualności > Rok Szkolny 2018/2019 > Stawiszyńscy ósmoklasiści poznają świat zawodów

Stawiszyńscy ósmoklasiści poznają świat zawodów

25 września 2018r. uczniowie klasy VIII b Szkoły Podstawowej im. Wincentego Pola w Stawiszynie uczestniczyli w wycieczce zawodoznawczej do Gospodarstwa Rolno-Ogrodniczego EWIMA w Piątku Wielkim. Przewodnikiem po nim była jego właścicielka - Pani Ewa Rogacka, która w profesjonalny sposób przybliżyła stawiszyńskim uczniom działanie całego przedsiębiorstwa. Dużo radości wśród zwiedzających uczniów wywołała odzież ochronna, czyli czepki i fartuchy, które  ze względów sanitarnych musieli założyć.
Na początku spotkania zostały omówione zasady BHP firmy FRESH KAL. Uczniowie z zainteresowaniem przyglądali się maszynom, które sortowały i pakowały warzywa. Kilku z nich miało możliwość sprawdzenia swoich umiejętności przy pakowaniu, ważeniu i  oznaczaniu tacek z warzywami. Trzeba przyznać, że sprawnie poradzili sobie z tym zadaniem. Uczniowie zwrócili uwagę na to, że praca w zakładzie wymaga skupienia, uwagi i doświadczenia. Zaskoczyła ich nowoczesna technologia, dzięki której tak duże ilości towaru w krótkim czasie można posortować, spakować i załadować na kilka samochodów ciężarowych. Podczas zwiedzania zakładu uczniowie poznali „drogę, jaką pokonują warzywa od ich zasiania do marketu” oraz pracę rolnika, handlowca, księgowego, kierowcy i właściciela firmy. Podczas zwiedzania chłopcy zwrócili uwagę na wózki widłowe
i dopytywali, jakie umiejętności trzeba posiadać, aby je obsługiwać. Dzięki uprzejmości Państwa Rogackich  uczniowie otrzymali warzywa i przepis na wspaniały rosół. Bardzo dziękujemy Państwu Rogackim za ciepłe przyjęcie i umożliwienie stawiszyńskim uczniom zapoznania się z pracą ich firmy. Wycieczka do Piątku Wielkiego była eskapadą rowerową. Nad bezpieczeństwem uczniów czuwali funkcjonariusze Komisariatu Policji w Stawiszynie: starsza sierżant Eliza Jędrzejewska i sierżant sztabowy Bartłomiej Nawrocki. Wycieczkę zorganizowała doradca zawodowy Agnieszka Roszak-Janowska, a opiekę nad uczniami pełnił również nauczyciel wychowania fizycznego  Piotr Kozanecki.