START > Niepodległej > Rajd „Dla Niepodległej”

Rajd „Dla Niepodległej”

18 września 2018r. grupa chłopców z klasy III a gimnazjum uczestniczyła w rajdzie rowerowym, którego celem było upamiętnienie 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas wyprawy opiekę nad uczniami roztaczali Agnieszka Roszak-Janowska – pedagog i Piotr Kozanecki - nauczyciel wychowania fizycznego. Nad ich bezpieczeństwem dodatkowo czuwali funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Stawiszynie: młodszy aspirant Rafał Szabek i starszy sztabowy Krystian Łaźniak, którym za to bardzo dziękujemy. Piękna pogoda i dobry humor, a przede wszystkim wspaniała kondycja dopisywały wszystkim uczestnikom rajdu. Kiedy dotarli do Dębu Bursztyn - lokalnego pomnika przyrody (we wsi Zamęty), nie tylko podziwiali jego piękno, ale również wsłuchiwali się w szum liści, „w którym uważny słuchacz mógł  usłyszeć opowieści o 300-letniej historii naszej Małej Ojczyzny”. Uzupełniła je pedagog, która przytoczyła gimnazjalistom miejscowe legendy. Punktem kulminacyjnym rajdu było dotarcie do  pomnika w Białej Panieńskiej, gdzie pedagog przybliżyła uczestnikom rajdu tragiczną  historię tego miejsca. Kacper odczytał nazwiska 21 mieszkańców ziemi kaliskiej, którzy w 1942 r. zostali w tym miejscu zamordowani przez Niemców, a jego koledzy uczcili ich pamięć minutą ciszy. Stawiszyński „Rajd dla Niepodległej” był dla jego uczestników żywą lekcją historii i lekcją pamięci o bolesnych kartach z dziejów narodu polskiego. Oprócz wydźwięku patriotycznego rajd zaszczepiał w gimnazjalistach potrzebę aktywności fizycznej oraz pokazał, jak można z rówieśnikami ciekawie spędzić czas wolny.