START > Aktualności > Rok Szkolny 2017/2018 > Śpiewamy dla Polski

Śpiewamy dla Polski

wzięliśmy udział w ustanowieniu rekordu Polski we wspólnym wykonaniu „Roty”

27 maja 2018r. uczniowie stawiszyńskiej szkoły uczestniczyli w plenerowym koncercie chórów i orkiestr dętych OSP zorganizowanym przez Powiat Kaliski. Celem wyjazdu było kształtowanie postaw patriotycznych i poszerzenie wiedzy historycznej uczniów. Koncert upamiętniał: 110 rocznicę napisania „Roty”, 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, 100 rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego, 200 lat Kaliskich Towarzystw Muzycznych.  Koncert rozpoczął się od uroczystego odśpiewania hymnu Polski. Poseł na Sejm RP Władysław Kosiniak-Kamysz przybliżył zgromadzonym historię powstania „Roty” oraz życie Marii Konopnickiej - autorki pieśni. Następnie 1044 uczestników ( w tym uczniowie naszej szkoły) wykonało ”Rotę”. W ten sposób ustanowiony został rekord Polski w jednoczesnym śpiewaniu pieśni patriotycznej. Na sygnał organizatorów dzieci i młodzież zgromadzona na koncercie wypuściła balony w kolorze białym i czerwonym. W ten sposób powstał biało-czerwony obłok, który symbolizował flagę naszej Ojczyzny. Uroczystą atmosferę popołudniowego spotkania przed budynkiem dawnego Pałacu Gubernatora podkreślały także biało - czerwone dekoracje. Wykonane pieśni patriotyczne, wojskowe, religijne przypomniały zgromadzonym o odwadze, poświeceniu  i patriotyzmie naszych przodków. Aktorzy kaliskiego teatru - pani Kama Kowalewska i pan Lech Wierzchowski interpretowali utwory Marii Konopnickiej. Wielka lekcja historii i patriotyzmu wzruszyła serca uczestników koncertu. Podczas wyjazdu opiekunami były:
Agnieszka Roszak-Janowska oraz Monika Malinowska.