START > Aktualności > Rok Szkolny 2017/2018 > Finał Projektu Forum Dialogu w Teatrze Wielkim w Warszawie i tytuł "Szkoły Dialogu 2017" dla Szkoły Podstawowej im. Wincentego Pola w Stawiszynie!

Finał Projektu Forum Dialogu w Teatrze Wielkim w Warszawie
i tytuł "Szkoły Dialogu 2017" dla Szkoły Podstawowej im. Wincentego Pola
w Stawiszynie!

Nowy okres roku szkolnego 2017/2018 dla uczniów klasy III a oddziału gimnazjalnego w Szkole Podstawowej im. Wincentego Pola w Stawiszynie zaczął się szczęśliwie - 1 marca uczniowie pojechali do Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie, by uczestniczyć w uroczystej gali podsumowującej działania projektowe Forum Dialogu. Uczniowie klasy III a od kwietnia do czerwca 2017 roku brali udział w projekcie, którego celem było poznanie żydowskiej przeszłości Stawiszyna, naszej małej ojczyzny. Projekt klasy III a został wyróżniony w dwóch kategoriach: "Odkrywanie historii" i "Wpływ na lokalną społeczność", zdobyliśmy tytuł "Szkoły Dialogu", uczniowie otrzymali cenne nagrody rzeczowe, a biblioteka szkolna powiększy się dzięki wyróżnieniom o podwojony zestaw książek o tematyce historycznej. Wielkim sukcesem dla naszych uczniów było podziękowanie od Rzecznika Praw Obywatelskich pana Adama Bodnara dla dyrektor szkoły pani Joanny Woszczyk za propagowanie postaw antydyskryminacyjnych przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Koordynatorką projektu była pani Joanna Kostrzewa.

Galę prowadziła pani Monika Bryll - polska aktorka,  wśród zaproszonych gości był Michael Schudrich - naczelny rabin Polski, pan Bogdan Borusewicz - wicemarszałek Senatu, George Elbaum - ocalały z Holokaustu. George Elabaum urodził się w 1938 roku  Warszawie, on i jego matka byli jedynymi członkami najbliższej dwunastoosobowej rodziny, którzy przeżyli wojnę. George Elbaum opowiedział młodzieży o swoich przeżyciach z czasów wojny. Mówił także o wartości życia, tolerancji i nadziei. Podczas spotkania uczniowie otrzymali jego książkę  „Bez wczoraj , bez jutra”.

Jesteśmy dumni z sukcesu uczniów klasy III a, dzięki ich zaangażowaniu i postawie jesteśmy Szkołą Dialogu - serdecznie dziękujemy i gratulujemy.

fot. Dariusz Kawka i Wojciech Dobrogojski