START > Aktualności > Rok Szkolny 2017/2018 > Szkolny Dzień Bezpiecznego Internetu

Szkolny Dzień Bezpiecznego Internetu

Ważnym lutowym wydarzeniem w stawiszyńskiej szkole były obchody Dnia Bezpiecznego Internetu, który w tym roku przebiegał pod hasłem „Tworzymy kulturę szacunku w sieci”.  Uczniowie podjęli wiele działań, które skierowane były nie tylko do rówieśników, ale również rodziców i mieszkańców Stawiszyna.

W celu wzbogacenia  wiedzy uczniów na temat internetowego savoir vivre’u odbył się konkurs, w którym uczestnicy odpowiadali na pytania dotyczące zasad właściwego zachowania w sieci, np. „Co oznaczają duże litery w emailu?”, „Jakie zasady pisowni powinniśmy stosować w korespondencji internetowej?”, „Co to jest flooding czy trolling?” Kolejne zadanie konkursowe polegało na poprawianiu błędów w przykładowych e-mailach, Uczniowie musieli wykazać się  umiejętnościami stosowania właściwych form grzecznościowych w zależności od tego, kto jest adresatem listu, adresowania e-maila, czy też używania poprawnych znaków interpunkcyjnych. Konkurs ten przygotowany w programie „Kahoot” odbywał się z zastosowaniem technologii informacyjno - komunikacyjnej, czyli Internetu i telefonów komórkowych. Uczniowie brali również udział w rozgrywkach karcianych „Trzęsienie danych”, podczas których wykazali się umiejętnościami radzenia sobie z niechcianymi usługami. Uczniowie klas VII przygotowali przedstawienie pt.: „Komputer władca domu?, w którym zaprezentowali znaczenie nowoczesnych technologii we współczesnym świecie z naciskiem na stosowanie zasad savoir-vivru nie tylko w świecie realnym, ale też wirtualnym.

Każda z klas zaprojektowała i wykonała pod kierunkiem wychowawców transparenty  na temat kultury w sieci. Uczniowie wykonali je różnymi technikami plastycznymi. W tworzenie plakatów włączyli się również rodzice uczniów klas I-III szkoły podstawowej. Na plakatach widniały hasła, które miały podkreślić znaczenie Dnia Bezpiecznego Internetu i pokazać mieszkańcom naszego miasteczka, że uczniowie są świadomymi użytkownikami mediów społecznościowych  i innych stron internetowych oraz wiedzą, jakie zasady obowiązują w świecie wirtualnym i co grozi za naruszenie tych zasad. Uczniowie oddziałów gimnazjalnych zaprojektowali także ulotki, na których zapisali najważniejsze zasady internetowego savoir vivre’u.

Przygotowane plakaty, transparenty i ulotki zostały zaprezentowane mieszkańcom Stawiszyna podczas przemarszu ulicami miasta. Kolorowy uczniowski pochód przeszedł
pod Urząd Miasta i Gminy Stawiszyn, gdzie uczniowie spotkali się z Burmistrz Stawiszyna – panią Justyną Urbaniak. Przedstawiciele uczniów wręczyli Pani Burmistrz i pracownikom Urzędu wykonane przez siebie ulotki. Uczniowie rozdawali ulotki i prezentowali plakaty również na stawiszyńskim rynku, co również wzbudziło zainteresowanie przechodniów. Dzięki stawiszyńskim uczniom wielu mieszkańców Stawiszyna dowiedziało się o obchodach Dnia  Bezpiecznego Internetu i działaniach stawiszyńskich uczniów, mających na celu podniesienie świadomości właściwego korzystania z sieci.

Koordynatorami Dnia Bezpiecznego Internetu była opiekun SU Monika Malinowska
i pedagog Agnieszka Roszak-Janowska