START > Aktualności > Rok Szkolny 2017/2018 > Noworoczne spotkanie międzypokoleniowe w Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu

Noworoczne spotkanie międzypokoleniowe w Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu

11 stycznia 2018r. grupa uzdolnionych muzycznie uczennic stawiszyńskiej szkoły odwiedziła z „noworocznym kolędowaniem” pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu. Zaprezentowany przez uczennice koncert kolęd spotkał się z dużym uznaniem ze strony dostojnych seniorów. Nagrodzili go gromkimi brawami i z wielką ochotą włączyli się do wspólnego kolędowania. W oczach młodych i starszych uczestników spotkania  zakręciły się łzy. Seniorom dużo radości sprawiły również noworoczne życzenia i wręczone upominki, które własnoręcznie wykonali najmłodsi uczniowie stawiszyńskiej szkoły. Najwięcej jednak emocji wśród uczennic wzbudziły spotkania z tymi seniorami, którzy nie mogli uczestniczyć we wspólnym kolędowaniu w świetlicy. Były to osoby, które z powodu choroby nie opuszczają swojego pokoju. Spotkania z nimi i prowadzone przez uczennice rozmowy pokazały, że stawiszyńscy uczniowie są otwarci na potrzeby osób starszych i odnoszą się do nich z wielkim szacunkiem. Na długo w ich pamięci zostanie   rozmowa Panią Anastazją, która w zeszłym roku obchodziła piękny jubileusz 100 rocznicy urodzin. Uczennice podziwiały jej poczucie humoru i bystrość umysłu, mimo przeżytego całego wieku. Miło wspominać będą Panią Elzę, dla której pomimo problemów ze wzrokiem „całym światem” jest czytanie. Duże wrażenie na uczennicach zrobiły prace plastyczne, wykonane własnoręcznie przez pensjonariuszy. Zachwycały się one wyhaftowanymi, namalowanymi i wydzierganymi przez seniorów obrazami. Czas spędzony z dostojnymi seniorami był wyjątkowy, dostarczył wielu wzruszeń i refleksji. Podczas niego nie zabrakło uścisków i pocałunków oraz podziękowań za obecność i życzenia. Seniorzy udzielili naszym uczennicom wielu życiowych rad i wskazówek na dalsze życie. Wizyta w kaliskim Domu Pomocy Społecznej uwrażliwiła stawiszyńskich uczniów na problemy osób starszych, samotnych, niepełnosprawnych. Rozwinęła w nich  umiejętności komunikacji  i empatię wobec nich. Wykazała również, że życzliwe nastawienie, wrażliwość emocjonalna oraz wysoka kultura osobista to mocne strony naszych uczniów. Wyjazd został zorganizowany przez pedagoga Agnieszkę Roszak-Janowską przy współpracy z nauczycielem muzyki Bogumiłem Knychausem oraz nauczycielką edukacji wczesnoszkolnej Darią Wojtczak.