START > Aktualności > Rok Szkolny 2017/2018 > Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka w Szkole Podstawowej im. Wincentego Pola w Stawiszynie

Nie ma dzieci – są ludzie

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka
w Szkole Podstawowej im. Wincentego Pola w Stawiszynie

20 listopada 2017r. już po raz kolejny obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Święto to jest dla całej szkolnej społeczności bardzo ważne, gdyż pozwala przypomnieć o prawach dziecka, które uregulowane są w Konwencji Praw Dziecka ONZ.

Przygotowania do obchodów trwały kilka tygodni. Każda klasa chciała, jak najlepiej zaprezentować prawa dziecka.

Uczniowie klas I-III przygotowali z wychowawcami i rodzicami kolorowe transparenty, które przedstawiały najważniejsze dla nich prawa dziecka, tj.: prawo do życia, rodziny, miłości, prawo do prywatności, prawo do informacji i wyrażania własnych poglądów, prawo do odpoczynku i zabawy.

Uczniowie klas IV- VII przygotowali edukacyjne gry planszowe, w których wykazali się dużą znajomością praw dziecka. Gry te zostały przekazane do świetlicy szkolnej, gdzie będą służyły młodszym kolegom.

Ciekawą inicjatywą uczniów klasy VIIb było stworzenie plansz, dotyczących historii praw dziecka i kilku wybranych praw, z wykorzystaniem nowoczesnej technologii – ozobotów. Przy ich tworzeniu uczniowie wykazali się umiejętnościami pracy z ozobotami i wielką pomysłowością. Efekty swojej pracy nagrali na filmiku, który zaprezentowali swoim rówieśnikom.

Gośćmi stawiszyńskich obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka były funkcjonariuszki z Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu, które uczyły dzieci, jak mogą reagować, gdzie się zgłosić w przypadku łamania ich praw.

W dniu tym szkolne korytarze i gazetki klasowe zdobiły przygotowane wcześniej przez uczniów prace plastyczne i plakaty, propagujące prawa dziecka i nawołujące do ich przestrzegania. Zostały one również zaprezentowane w dniu następnym rodzicom, odwiedzającym stawiszyńską szkołę.

Punktem kulminacyjnym obchodów był happening, podczas którego uczniowie w kolorowym korowodzie przemaszerowali ulicami Stawiszyna. Poprzedzony był on spotkaniem z dyrektor szkoły Joanną Woszczyk, która przypomniała dokumenty zawierające prawa dziecka i podkreślała konieczność ich przestrzegania przez dorosłych. Na czele szkolnego pochodu szli przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego z przygotowanym przez siebie transparentem „Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka”. Każdy przechodzień mógł go przeczytać i dowiedzieć, że dzień 20 listopada jest dniem wyjątkowym dla uczniów i nauczycieli stawiszyńskiej szkoły. Rozśpiewany pochód z  transparentami i balonami  zatrzymał się przed budynkiem Urzędu Gminy i Miasta Stawiszyn. Do uczniów wyszła Sekretarz Gminy – pani Agnieszka Morawska, w której obecności przedstawiciele uczniów odczytali stworzony przez siebie „Apel do Dorosłych”, w którym zwracają się do nich z prośbą o przestrzeganie ich praw. Na ręce Pani Sekretarz  uczniowie złożyli „Petycję dla Dorosłych”, która kończyła się słowami Janusza Korczaka „Nie ma dzieci-są ludzie”. Kolejnym przystankiem uczniowskiego przemarszu był stawiszyński rynek i siedziba Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Stawiszynie. I tym razem uczniowie, na ręce pracowników M-GOPS: pani Elżbiety Szymańskiej i pani Marty Słodzińskiej złożyli „Petycję dla dorosłych”. Panie wysłuchały również wykonanej przez uczennice  „Piosenki o prawach dziecka”.

Miłym akcentem tego dnia było obdarowanie dorosłych kotylionami „Przyjaciel Praw Dziecka” wykonanymi przez dzieci i młodzież ze Świetlicy Środowiskowej „WYSPA” w Stawiszynie.

Nad bezpieczeństwem przemarszu czuwali funkcjonariusze policji z Komedy Miejskiej Policji w Kaliszu i Komisariatu Policji w Stawiszynie. Obchody stawiszyńskiego Dnia Praw Dziecka przygotowały i przeprowadziły: pedagog pani Agnieszka Roszak – Janowska i opiekun Samorządu Uczniowskiego pani Monika Malinowska. W przygotowanie i realizację dnia włączyli się dyrekcja i wszyscy wychowawcy stawiszyńskiej szkoły.