START > Aktualności > Rok Szkolny 2017/2018 > Stawiszyński Tydzień Kariery

Stawiszyński Tydzień Kariery

W dniach 16-20 października 2017r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Wincentego Pola w Stawiszynie i dotychczasowych  oddziałów gimnazjalnych swoimi działaniami włączyli się realizację IX Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery. Wszystkim przedsięwzięciom towarzyszyło tegoroczne hasło: „Ja na rynku pracy - moje talenty i moje kompetencje”. Uczniowie III klas gimnazjum uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez pana Jacka Bęckiego - doradcę zawodowego z Powiatowego Urzędu Pracy w Kaliszu. Z kolei uczniowie  klas I-III szkoły podstawowej wykonali prace plastyczne na temat: „W przyszłości chciałbym/chciałabym zostać...”. Uczestniczyli również w wycieczce zawodoznawczej do Urzędu Pocztowego w Stawiszynie, gdzie poznali pracę pocztowców. Ponieważ wycieczka ta odbyła się w Dniu Listonosza, uczniowie złożyli stawiszyńskim  listonoszom serdeczne życzenia i wręczyli wykonane przez siebie laurki.
Ich starsi rówieśnicy odbyli wycieczki do stawiszyńskich zakładów i instytucji: firmy Drewpal, Restauracji i Hotelu Maxim, Stacji Obsługi Pojazdów,  Ochotniczej Straży Pożarnej, Laboratorium dentystycznego pana Marka Penkali. Uczniowie klasy VII a odwiedzili Urząd Gminy i Miasta w Stawiszynie, gdzie  obejrzeli prezentacją multimedialną na temat zadań gminy oraz zapoznali się z pracą urzędników samorządowych. Jednak najważniejszym dla nich było spotkanie z Burmistrz Stawiszyna-panią Justyną Urbaniak, która życzyła uczniom kariery w wymarzonych przez nich zawodach. Ważnym punktem stawiszyńskiego tygodnia kariery było spotkanie z miejscowymi lekarzami. Gościliśmy również w szkole: panią Sławomirę Madaj-Gołdyn - lekarza rodzinnego, panią Ewę Górną - lekarza stomatologa oraz panią Annę Michalską - lekarza weterynarii. Przybliżyły one uczniom swoją drogę do uzyskania tytułu lekarza i w interesujący sposób przedstawiły swoją pracę. Zwróciły również uczniom uwagę na to, że ich osiągnięcia były możliwe tylko dzięki ich systematycznej i rzetelnej nauce. Zachęciły uczniów do wyboru zawodu lekarza, tak przecież  potrzebnego i odpowiedzialnego.

W czasie realizacji zadań tygodnia kariery stawiszyńscy uczniowie pod kierunkiem pedagoga  i doradcy zawodowego Agnieszki Roszak-Janowskiej poznawali również swoje predyspozycje zawodowe. Natomiast rodzice podczas konsultacji uzyskiwali porady indywidualne „Jak wybrać szkołę ponadgimnazjalną- wpływ rodziny na procesy planowania”.