START > Aktualności > Rok Szkolny 2016/2017 > Z nami o ekologii na sesji Rady Miejskiej Stawiszyna z okazji Dnia Dziecka

Z nami o ekologii na sesji Rady Miejskiej Stawiszyna z okazji Dnia Dziecka

W dniu 5 czerwca 2017r. uczniowie Zespołu Szkół w Stawiszynie wraz z nauczycielami Iwoną Chojnacką i Izabelą Drzewiecką uczestniczyli w uroczystej sesji Rady Miejskiej w Stawiszynie zorganizowanej z okazji Dnia Dziecka. Tematem obrad była ochrona środowiska i segregacja odpadów komunalnych.

Elwira Chudziak uczennica klasy Va opowiedziała o prowadzonej w szkole edukacji ekologicznej: Rozwój edukacji ekologicznej wśród uczniów naszej szkoły, popularyzacja metod gospodarowania odpadami komunalnymi, prowadzenie selektywnej zbiórki odpadów oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za środowisko, w którym żyjemy, zostało uwiecznione na zdjęciach z zajęć lekcyjnych. Zbierając makulaturę- ratujemy konie. Z materiałów wtórnych wykonaliśmy zabawki (samochody, roboty). Dzięki zastosowaniu przez nas metody decupage szklane butelki i słoiki stały się kolorowymi wazonami oraz szklanymi pojemnikami. Zbierając zużyte baterie  i  plastikowe nakrętki, wspieramy ochronę środowiska. Wyżej wymienione działania  mobilizują nas do twórczego myślenia o recyklingu, uświadamiają nam i utrwalają zachowania proekologiczne. Jesteśmy młodymi ludźmi wrażliwymi na piękno przyrody.

Recykling to dobra sprawa, ale i również świetna zabawa – to hasło towarzyszyło gimnazjalistom podczas pracy nad makietą, która przedstawia rynek Stawiszyna - najmniejszego obszarowo miasta w Polsce. Makieta naszej małej ojczyzny powstała z materiałów pochodzących z recyklingu. Uczniowie do jej wykonania wykorzystali kartoniki, folię, resztki bibuły, makulaturę, plastikowe pojemniki. Zrobili tą pracę z materiałów wielokrotnego użytku, gdyż stwierdzili, że przygotowanie makiety nie wymaga nowych rzeczy. W ten sposób gimnazjaliści pokazali, że chronią otaczający świat. Razem wypowiedzieli hasło: środowisko to nie wysypisko.

Podczas obrad gimnazjaliści omówili przygotowany baner: Pozwól mi wyglądać pięknie. Znajduje się na nim planeta Ziemia oraz podtrzymujące ja ludzkie dłonie. Obraz ten symbolizuje to, że ziemia jest w naszych rękach i to od nas zależy, jak będzie wyglądać. O tym, czy będzie piękna, musimy zdecydować sami. Chcemy uświadomić ludziom, że każdy człowiek ma wpływ na wygląd otaczającego nas świata .

Po obradach uczniowie zasadzili drzewa, którym nadano wcześniej wybrane przez uczniów imiona związane z historią: Przemysł II, Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło oraz prastarymi wierzeniami – Jasz.  W stawiszyńskiej szkole prowadzona jest edukacja ekologiczna i popularyzowana segregacja odpadów, co potwierdza 8 certyfikatów projektu edukacyjnego Kaliska przygoda z odpadami organizowanego przez Związek Komunalny Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” i Ośrodek doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu.