START > Projekty edukacyjne > 2016/2017 > Na ratunek Profesorowi Szkiełce, czyli Lekcje z klasą

Na ratunek Profesorowi Szkiełce, czyli Lekcje z klasą

Uczniowie klasy I a stawiszyńskiej szkoły podstawowej pod kierunkiem wychowawczyni Danuty Łuczak  realizowali projekt „Lekcje z klasą” Fundacji Uniwersytet Dzieci . Jego    celem było rozwijanie kompetencji społecznych uczniów związanych z emocjami, dobrymi relacjami  w grupie rówieśniczej oraz twórczym rozwiązywaniem problemów. Poza  wykonywaniem zadań projhektowych dzieci realizowały dodatkowe aktywności  związane z grą „ Profesor Szkiełko i Tropiciele”. Aby  uratować Profesora i świat przed brakiem kreatywności, rozpoczęli podróż, teleportując się z sali lekcyjnej do świata gry przy pomocy Teleportu. Najpierw uczniowie przedostali się na Wyspę Emocji . W trakcie wędrówki po wyspie najmłodsi poznali odpowiedzi na pytania: jak ludzie przeżywają emocje, jak się je wydobywa oraz jak ukryć emocje w filiżance. Kolejny ląd i nowe zadania to Archipelag Dobrych Relacji, gdzie dzieci przemierzały poszczególne wysepki, biorąc udział w zajęciach o tym, kto w rodzinie jest najważniejszy, czym ludzie różnią się między sobą. Po wykonaniu wszystkich zadań mali Tropiciele udali się na Planetę Twórczego Myślenia. Tu podczas zajęć zastanawiali się nad tym, ile pomysłów mieści się w głowie. Kreatywnie rozwiązując różne problemy, udało im się podnieść temperaturę na Planecie i osuszyć niszczące ją Bagna – bez pomysłów . W ten sposób uratowali Profesora Szkiełkę z opresji, a świat od utraty umiejętności twórczego myślenia. Dzięki  temu, że uczniowie nauczyli się rozpoznawać emocje i poznali sposoby na dobre  relacje w grupie oraz umiejętnie rozwiązywali problemy, otrzymali Paszporty Tropicieli, a klasa I a dołączyła do galerii kreatywnych klas realizujących projekt.