START > Aktualności > Rok Szkolny 2016/2017 > Stawiszyński Głos Profilaktyki

Stawiszyński Głos Profilaktyki

1 czerwca 2017r. grupa „Stawiszyńskich pionierów” PaTPORT-u z opiekunem Agnieszką Roszak-Janowską zorganizowała happening uliczny dla uczczenia Ogólnopolskiego Głosu Profilaktyki. Zaproszenie na spotkanie profilaktyczne przyjęli funkcjonariusze policji z Komendy Miejskiej w Kaliszu – Zespół do spraw Nieletnich:  aspirant Monika Rataj, starszy sierżant Agnieszka Olejnik-Mucha. W barwnym pochodzie z transparentami promującymi modę na życie bez uzależnień gimnazjaliści przeszli na stawiszyński rynek. Nad ich bezpieczeństwem podczas przemarszu ulicami miasta czuwali funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Stawiszynie. W happeningu na stawiszyńskim rynku wzięli również udział: Sekretarz Gminy i Miasta Stawiszyn- pani Agnieszka Morawska, Przewodnicząca Komisji do spraw Rozwiązywania Problemów Alkoholowych - pani Dorota Karpieko, Pełnomocnik Burmistrza do spraw Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych pani Marzena Juszczak, wicedyrektor szkoły pani Ewa Nowacka, policjanci
 - Michał Marcinowski i Krzysztof Nowakowski, nauczyciele oraz mieszkańcy Stawiszyna.

Prowadzący spotkanie – uczeń klasy III a Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków
w Stawiszynie Eryk Pawłowicz powitał wszystkich zgromadzonych i zaprosił do odśpiewania hymnu PaT- u. Podczas recytacji wierszy przez PaTowiczów nastąpiła chwila refleksji nad sensem życia i wartościami, którymi się kierują. Chwilę zadumy przerwała radosna piosenka w wykonaniu Mai Rogackiej. PaTowicze przybliżyli zebranym, jak niebezpieczne jest uzależnienie od nikotyny, alkoholu, narkotyków, dopalaczy. Młodsze dzieci ze Świetlicy Środowiskowej WYSPA w recytowanych przez siebie wierszach podkreślały, że używki zabijają. Swoje talenty muzyczne gimnazjalistki zaprezentowały w piosenkach: „Tato, nie pij”, „Mam prawo do swych praw”, „Sia Chandelier”.

O godzinie 12.00 pedagog Agnieszka Roszak-Janowska zaprosiła wszystkich uczestników happeningu do  włączenia się  w   Ogólnopolski Zryw Wolnych Serc: „Zatrzymajmy się na chwilę, połóżmy prawą dłoń na sercu i przez 60 sekund wybijajmy wspólnie jego rytm. To nasz zryw wolnych ser. Serc wolnych od uzależnień, przemocy i obojętności na drugiego człowieka. Serc pięknych i zdrowych, w trosce o zdrowie fizyczne  i społeczne. Serc silnych i pomocnych innym. Serc pokoleń. Serc ludzi, którzy mogą różnić się od siebie, ale potrafią działać wspólnie, by chronić dzieci i młodzież przed uzależnieniami. Tylko 60 sekund. Tak niewiele, a znaczyć będzie tak bardzo dużo. W trosce o to, aby narkotyki, dopalacze, alkohol i przemoc nie odbierały wolności życia; by dzieci, młodzież i dorośli byli tak bardzo razem i tak bardzo prawdziwi w tak ważnej sprawie.”

Ostatnim kolorowym akcentem spotkania było wypuszczenie w powietrze balonów  w kolorach PaT- u jako symbolu uwolnienia się od zmartwień, problemów, trosk, zagrożeń  i  uzależnień.

Na zakończenie PaTowicze zaprosili wszystkich obecnych na stawiszyńskim rynku do zatańczenia belgijki- ulubionego tańca stawiszyńskich gimnazjalistów.