» Aktualności
» Dokumenty
» NAUCZANIE ZDALNE
» Pedagog radzi
» W szkole
» Wirtualna świetlica
» REKRUTACJA
» 100 lat stawiszyńskiej szkoły
» Motyli Wolontariat
» Niepodległej
» Sport
» Nauczyciele
» Projekt - CSW2020 -ULI- Cyberkids /SP Stawiszyn
» Uczniowie
» Osiągnięcia
» Projekty edukacyjne
» Samorząd Uczniowski
» Tu byliśmy
» Festyny szkolne
» Informacje dla uczniów ósmej klasy SP
» Biblioteka
» Szkoła bez przemocy
» Szkoła humanitarna
» Outdoor
» Hala sportowa
» Rada Rodziców
» Erasmus Plus 2016
» Erasmus Plus 2019
» Biuletyn Informacji Publicznej
» Polityka prywatności
















































.::Zespół Szkół::.
w Stawiszynie
62-820 Stawiszyn
Szkolna 8





» Aktualności » REKRUTACJA » Niepodległej » Sport » Uczniowie » Osiągnięcia » Outdoor » Erasmus Plus 2016
 START > Aktualności > Rok Szkolny 2016/2017 > Różnorodność, neurobiologia, edukacja. O biologicznym podłożu wychowania

Wszyscy mamy mózg, ale najczęściej myśląc, nie myślimy o nim.
Jesteśmy wśród organizmów zwierzęcych takimi szczęściarzami,
noszącymi tak wspaniały narząd

dr Marek Kaczmarzyk

 Różnorodność, neurobiologia, edukacja. O biologicznym podłożu wychowania

To temat II Konferencji Regionalnej, która odbyła się 25 maja 2017r. w Zespole Szkół w Stawiszynie. Gościem specjalnym konferencji był doktor nauk biologicznych pan Marek Kaczmarzyk z Uniwersytetu Śląskiego, neurodydaktyk, propagator dydaktyki ewolucyjnej, dziedziny zajmującej się wyodrębnieniem, rozpoznaniem i praktycznym wykorzystaniem wpływu mechanizmów ewolucyjnych na procesy uczenia się i nauczania. Został on zaproszony na konferencję przez dyrektor Zespołu Szkół w Stawiszynie Joannę Woszczyk i lidera Wewnątrzszkolnego Doskonalenia Nauczycieli Joannę Kostrzewę. Dwóch wykładów doktora Marka Kaczmarzyka: "Dlaczego trudno zrozumieć nastolatka?" i "Co z tą pamięcią? Neurobiologia zapominania." wysłuchali zaproszeni na konferencję  goście: przedstawiciele kaliskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Poznaniu: Violetta Słupianek – dyrektor, Zbigniew Taranek – zastępca dyrektor, starsze wizytator - Marzena Bierła, Elżbieta Czarcińska i Krystyna Liszewska, Burmistrz Gminy i Miasta Stawiszyn Justyna Urbaniak, Aleksandra Bylica, podinspektor do spraw oświaty, dyrektorzy i nauczyciele siedemnastu szkół  i przedszkoli z powiatu kaliskiego, ostrowskiego i konińskiego, rodzice uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych, panie Sławomira Madaj - Gołdyn i Katarzyna Salamon - lekarki z Niepublicznego Zakładu Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Stawiszynie.

Przedmiotem konferencji były zagadnienia z neurodydaktyki i neurobiologii. Neurodydaktyka to nowa dyscyplina, która w oparciu o badania nad mózgiem stawia sobie
za cel tworzenie nowych koncepcji pedagogicznych, inicjuje poszukiwania systemu edukacyjnego przyjaznego mózgowi i lepiej wykorzystującego jego silne strony. Neurobiolodzy obalają wiele wygodnych dla nauczycieli i rodziców mitów, pokazując, jak dużo zależy od dorosłych. To dorośli, tworząc środowisko, decydują o tym, czym będą zajmować się dzieci. Dziecięca aktywność znajduje odzwierciedlenie w strukturze neuronów, czyli rzeźbi ich mózgi. Nic tak silnie nie stymuluje rozwoju mózgu  jak kreatywne działania.

Podczas konferencji jej uczestnicy usłyszeli, że bardzo ważne są w rozwoju dziecka
w normie intelektualnej jak i z niepełnosprawnościami  pierwsze lata jego życia, edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna. Od stworzonych w tym czasie struktur mózgowych zależy nie tylko przyszła kariera szkolna dziecka, ale również jakość nawiązywanych przez nie relacji. 

Dla rodziców uczestniczących w konferencji ważnym okazało się stwierdzenie dra Kaczmarzyka, że mózg każdego dziecka jest inny, ma inną strukturę i na swój własny sposób przetwarza informacje. Człowiek może nauczyć się tylko tego, co potrafi przetworzyć. Im więcej zmysłów bierze udział w procesie uczenia się, tym więcej struktur naszego mózgu zostaje pobudzonych i zmuszonych do współpracy.

Dr Marek Kaczmarzyk odpowiadał na pytania zebranych gości zarówno w trakcie przerwy kawowej jak i po wykładach, pokazując, jaki wpływ na zachowanie nastolatka ma rozwój jego mózgu oraz jak działać, aby ułatwić nastolatkowi zapamiętywanie.
 Z przyjemnością wzięłam udział w konferencji zorganizowanej w szkole mojego syna. Uważam, że było to bardzo interesujące i pouczająca doświadczenie. Każdy rodzic powinien chociaż raz w swoim życiu wziąć udział w takim wydarzeniu. Dzięki zdobytej wiedzy na temat naszego mózgu i pamięci jesteśmy w stanie zrozumieć, jak funkcjonują i co myślą nasze dzieci. Wiedza o tym, jak rozmawiać z naszymi pociechami i dlaczego okazywać im zrozumienie jest nam, rodzicom,  bardzo potrzebna,  zwłaszcza w dzisiejszych czasach, w dobie informatyki, gier i Internetu. Niestety mamy zbyt mało czasu dla naszych dzieci i tracimy z nimi kontakt taki,  jaki powinniśmy mieć. Ko
nferencja była fantastycznym doświadczeniem. Przede wszystkim pan doktor był niesamowity, chciało się go słuchać godzinami.  - mówi mama Jasia z I a, pani Katarzyna Szymczak.

  Po wykładach odbyło się losowanie nagród w postaci najnowszej książki dra Marka Kaczmarzyka "Szkoła neuronów" z dedykacją autora.

II Konferencja Regionalna w Zespole Szkół w Stawiszynie "Różnorodność, neurobiologia, edukacja. O biologicznym podłożu wychowania" nie przechodzi do historii, gdyż zainspirowała zgromadzonych gości do dalszych poszukiwań z dziedziny neurodydaktyki. Serdecznie dziękujemy naszemu gościowi dr. Markowi Kaczmarzykowi
za przybycie i podzielenie się swoją wiedzą i mamy nadzieję, że nie było to nasze ostatnie spotkanie.

 

 

 

 

 

 





















"Różnorodność, neurobiologia, edukacja. O biologicznym podłożu wychowania" - II Konferencja Regionalna w Zespole Szkół w Stawiszynie. Zapraszamy do relacji filmowej z tego wydarzenia. Poniżej część pierwsza i druga wykładu dr. Marka Kaczmarzyka.









Zapoznaj się z naszą polityką prywatności