START > Aktualności > Rok Szkolny 2016/2017 > Katecheza wartości – spotkanie z Księdzem Biskupem Łukaszem Buzunem

Katecheza wartości – spotkanie z Księdzem Biskupem Łukaszem Buzunem

Ktokolwiek nas spotyka, od Niego przychodzi – słowami poety ks. Jana Twardowskiego Joanna Woszczyk - dyrektor Zespołu Szkół w Stawiszynie powitała Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Łukasza Buzuna, który w dniu 12 maja 2017r. przybył do Stawiszyna, aby poznać parafian i towarzyszyć im choć przez chwilę w ich codziennym życiu. Księdzu Biskupowi towarzyszył ksiądz kapelan Rafał Kopis. W uroczystym spotkaniu z Księdzem Biskupem uczestniczyli: Burmistrz Stawiszyna - pani Justyna Urbaniak, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Stawiszynie – pani Barbara Włodarczyk, Przewodnicząca Rady Rodziców – pani Marzena Chudziak, nauczyciele i uczniowie.

Na początku uroczystości połączyliśmy się z uczniami, którzy aktualnie przebywają w Portugalii. Przekazali oni pozdrowienia i wyrazili radość, że mogą gościć w kraju, do którego, szczególnie w tym roku – roku setnej rocznicy objawień w Fatimie,  pielgrzymują ludzie z całego świata. Następnie, wsłuchując się w hymn Światowych Dni Młodzieży, wróciliśmy wspomnieniami do Krakowa i spotkania z Ojcem Świętym.

Swoją miłość do Boga wyraziły  dzieci ze szkoły podstawowej, śpiewając znane wszystkim piosenki i wprowadzając zebranych w radosny klimat spotkania. Przeżywamy rok poświęcony osobie św. Brata Alberta, który jest dla nas wzorem do naśladowania, orędownikiem słabszych  i  dlatego zaprosiliśmy go w mury naszej szkoły. Jego przykład wskazuje nam właściwą drogę, drogę, którą powinniśmy podążać w życiu, abyśmy stawali się coraz lepsi i wrażliwsi na drugiego człowieka. Liryczne strofy wywołały refleksję, że powinno się być dobrym jak chleb; powinno się być jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się, jeśli jest głodny. Naród polski kocha Brata Alberta za jego bezkompromisową postawę wobec otaczającego go świata.  Sam nie byłby w stanie tak wiele dać z siebie innym, a zrobił to, gdyż zaufał Bogu.

Uczniowie gimnazjum jako wyraz swojej miłości i ufności wobec Boga przygotowali filmy,
w których ukazali najważniejsze prawdy wiary. Inspiracją do powstania tego niezwykłego świadectwa wiary stawiszyńskiej młodzieży był Katechizm Kościoła Katolickiego dla Młodych - YOUCAT. W pierwszym filmie uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące istnienia Boga - czy jest? Gdzie jest?  Czy może mieć wpływ na nasze życie? Następny film to uczniowska refleksja na temat grzechu i jego konsekwencji - czym jest grzech? Czy to na pewno jest grzechem? Przecież to tylko zabawa...
Zbawienie - to temat kolejnego filmu gimnazjalistów, a wraz z nim próba odnalezienia pewności w związku z tym, co może wydawać się niepewne... Czy ja zasługuję na zbawienie? Czy mogę dostać kolejną szansę? Myślą przewodnią ostatniej filmowej impresji jest obecność Ducha Świętego w życiu każdego z nas. Czy po bierzmowaniu może się coś zmienić w naszym życiu? Co się zmieni?

Tak wiele pytań, refleksji... Księże Biskupie, mamy nadzieję, że pomożesz nam swoją obecnością w znalezieniu odpowiedzi, wskazując drogę, którą powinniśmy podążać po przyjęciu Sakramentu Dojrzałości Chrześcijańskiej – takie pragnienie wyrazili uczniowie.

W serdecznej, pełnej otwartości i radości atmosferze kontynuowali spotkanie z Księdzem Biskupem zaproszeni goście oraz nauczyciele. Powrót do  wartości i codzienne ich rozwijanie to cel naszego powołania.

Za pomoc w przygotowaniu spotkania tak wyjątkowego i refleksyjnego, dającego nadzieję dyrektor szkoły podziękowała księdzu wikaremu Aleksandrowi Janasowi oraz nauczycielom: Joannie Kostrzewie, Izabeli Drzewieckiej, Jolancie Ciesielskiej i Danucie Łuczak