» Aktualności
» Dokumenty
» NAUCZANIE ZDALNE
» Pedagog radzi
» W szkole
» Wirtualna świetlica
» REKRUTACJA
» 100 lat stawiszyńskiej szkoły
» Motyli Wolontariat
» Niepodległej
» Sport
» Nauczyciele
» Projekt - CSW2020 -ULI- Cyberkids /SP Stawiszyn
» Uczniowie
» Osiągnięcia
» Projekty edukacyjne
» Samorząd Uczniowski
» Tu byliśmy
» Festyny szkolne
» Informacje dla uczniów ósmej klasy SP
» Biblioteka
» Szkoła bez przemocy
» Szkoła humanitarna
» Outdoor
» Hala sportowa
» Rada Rodziców
» Erasmus Plus 2016
» Erasmus Plus 2019
» Biuletyn Informacji Publicznej
» Polityka prywatności
















































.::Zespół Szkół::.
w Stawiszynie
62-820 Stawiszyn
Szkolna 8





» Aktualności » REKRUTACJA » Niepodległej » Sport » Uczniowie » Osiągnięcia » Outdoor » Erasmus Plus 2016
 START > Aktualności > Rok Szkolny 2016/2017 > Gimnazjaliści ze Stawiszyna po raz trzeci posłami na Sejm Dzieci i Młodzieży!

Gimnazjaliści ze Stawiszyna po raz trzeci posłami na Sejm Dzieci i Młodzieży!

Uczniowie kl. III b Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Stawiszynie  - Szymon Łucyk i Artur Kaźmierczakznaleźli się w szacownym gronie posłów i posłanek na XXIII sesję Sejmu Dzieci i Młodzieży. Zostali oni wybrani spośród najlepszych dwuosobowych zespołów z całej Polski, realizujących projekt edukacyjny w ramach Sejmu Dzieci i Młodzieży. Bycie posłem to wielka odpowiedzialność, ale także zobowiązanie wobec społeczności lokalnej, dlatego też tegoroczny projekt edukacyjny był bardzo ściśle związany z życiem społeczności lokalnej. Jego temat: „Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej ” nawiązywał do uchwalonej przez Sejm RP w 2016r. ustawy  o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Stawiszyńscy gimnazjaliści podjęli wyzwanie polegające na odnalezieniu w ich najbliższym otoczeniu miejsca, którego nazwa powinna zostać zmieniona zgodnie z przepisami wspomnianej wyżej ustawy  oraz  zaproponowaniu jego nowej nazwy, odwołującej się do pamięci o bohaterze lokalnym. Dla Szymona i Artura takim właśnie miejscem była ulica ZWM. ZWM to Związek Walki Młodych, funkcjonujący pod tą nazwą w latach 1943-48, następnie przemianowany na Związek Młodzieży Polskiej (ZMP) i działający w nowej formie w latach 1948- 1957. Zarówno ZWM i ZMP to stalinowskie organizacje młodzieżowe zaangażowane w budowę systemu komunistycznego terroru w Polsce. Uczniowie uzyskali od pani Justyny Urbaniak - Burmistrz Stawiszyna informacje, że władze lokalne podjęły już działania zmierzające do zmiany nazwy ulicy ZWM i mile widziane jest włączenie się w nie stawiszyńskich gimnazjalistów.

Kolejną decyzją wymagającą podjęcia przez Szymona i Artura był wybór bohatera lokalnego, który mógłby zostać nowym patronem ulicy ZWM.  Uznali oni, że taką osobą jest pan Walenty Dolny – miejscowy lekarz, społecznik, organizator stawiszyńskiej służby zdrowia po II wojnie światowej. Gimnazjaliści ustalili, przeprowadzając sondę i ankietę uliczną, iż mimo że pan Dolny zmarł w 1989 roku, to nadal żywa jest o nim pamięć wśród starszych mieszkańców Stawiszyna. Poznawszy bliżej jego życie i działalność, uznali, że ta pamięć powinna również istnieć wśród młodego pokolenia mieszkańców naszego miasteczka. Gimnazjaliści uzyskali zgodę pani Marii Dejneki na wykorzystanie postaci jej ojca na cele realizowanego przez nich projektu. Niezwykle cennym dla nich było spotkanie z panią Ewą Górną – wnuczką pana Dolnego, która w ciepłych słowach wspominała dziadka. 

Realizując zadania projektowe, Artur i Szymon w dniu 27 marca 2017r. uczestniczyli w sesji Rady Miejskiej Stawiszyna. W swoim wystąpieniu poinformowali radnych, że ubiegają się o mandat na XXIII Sesję Sejmu Dzieci i Młodzieży i przybliżyli im swoje dotychczasowe działania, zmierzające do nadania ulicy ZWM nowego patrona w osobie pana Walentego Dolnego. Gimnazjaliści przedstawili zebranym biografię Pana Dolnego, w której podkreślili jego aktywność zawodową i społeczną na rzecz narodu i społeczności lokalnej oraz jego wojenne losy związane z AK. Swoje wystąpienie zakończyli, zwracając się do Pani Burmistrz i Radnych: „Mamy nadzieję, że po wysłuchaniu biografii Pana Dolnego przyznacie Państwo, że jest to postać wyjątkowa, która dla nas - młodych mieszkańców Stawiszyna może być wzorem.”

 Zadania projektowe wykonane przez stawiszyńskich gimnazjalistów pod opieką merytoryczną Ewy Nowackiej – nauczycielki historii zostały docenione i wysoko ocenione przez organizatorów tegorocznej sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży: Kancelarię Sejmu RP, Instytut Pamięci Narodowej, Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ośrodek Rozwoju Edukacji.

Teraz Szymon i Artur z niecierpliwością czekają na wyjazd do Warszawy i udział w dniu 1 czerwca 2017r. w XXIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Życzymy im owocnych obrad i wielu miłych wspomnień z wizyty w Parlamencie RP.

 











Zapoznaj się z naszą polityką prywatności