START > Aktualności > Rok Szkolny 2016/2017 > Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka w Zespole Szkół w Stawiszynie

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka w Zespole Szkół w Stawiszynie

W dniu 21 listopada 2016 r. obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. W organizację obchodów zaangażowani byli uczniowie zarówno szkoły podstawowej jak i gimnazjum oraz nauczyciele.

Najmłodsi, czyli uczniowie klas I-III szkoły podstawowej przygotowali prace plastyczne
na temat: „Mały człowiek też ma prawa”, w których przedstawili najważniejsze ich zdaniem prawa dziecka. Zauważyli, że nauka to nie tylko obowiązek, ale także prawo, podkreślili wartość prawa do opieki zdrowotnej, prawa do wychowania w rodzinie i wolności wyznania, a także prawa do wolnego czasu.

Uczniowie klas IV-VI pod kierunkiem wychowawców przygotowali kalendarze na rok 2017 pt. „Prawa dziecka”. Kalendarze zostały zaprezentowane podczas uroczystego spotkania. Kalendarz autorstwa Julii Góreckiej - uczennicy klasy V b wykonany pod kierunkiem pani Elżbiety Kuświk został przekazany Burmistrz Stawiszyna pani Justynie Urbaniak.

Gimnazjaliści podjęli szereg inicjatyw. I tak uczniowie klasy III b gimnazjum pod kierunkiem pani Moniki Malinowskiej przygotowali niespodziankę dla swoich młodszych kolegów z klas I-III szkoły podstawowej. Był to proces macochy Kopciuszka, która została oskarżona o łamanie praw dziecka. W rolę sędziego wcielił się Michał Woszczyk, oskarżycielem był Szymon Łucyk, obrońcą Bartosz Woszczyk, świadkami zostały: Natalia Myszkowska (Wróżka) i Anna Jarentowska (córka), rolę macochy perfekcyjnie odegrała Katarzyna Jarentowska. Porządku na sali pilnował sekretarz, czyli Artur Kaźmierczak, a decyzję w sprawie podejmowała rada przysięgłych złożona z wybranych uczniów klas I-III szkoły podstawowej. Po obradach rada przysięgłych ustaliła werdykt i uznała oskarżoną za winną łamania praw dziecka.

Natomiast uczniowie z klasy I a gimnazjum zaprezentowali „Baśń o prawach dziecka”, humorystycznie parodiując Kopciuszka i Księżniczkę na ziarnku grochu. Hubert Janowski
i Mateusz Janiak  z klasy I b
gimnazjum przedstawili kabaret ukazujący łamanie praw dziecka. Gimnazjaliści z klasy III a nakręcili film o ich prawach szkolnych i pozaszkolnych oraz opracowali grę planszową na temat praw dziecka. Uczniowie na lekcjach WOS- u opracowali gry planszowe o prawach dziecka  i przekazali uczniom o specjalnych potrzebach edukacyjnych w naszej szkole.

W organizację obchodów Dnia Praw Dziecka włączyła się również grupa „Stawiszyńskich pionierów” PaTPORT-u pod opieka pedagoga Agnieszki Roszak-Janowskiej. Stawiszyńscy pionierzy przedstawili scenki z życia szkoły mówiące o prawach dziecka w szkole i w domu rodzinnym. Patrycja Weber i Kamila Cierlaczyk wyśpiewały,  do czego mają prawo. PaT-owcy przypomnieli wszystkie artykuły z Konwencji o Prawach Dziecka. Paulina Michalak i Artur Kaźmierczak czytali uczniom klas I opowiadania z  książki „Mam swoje prawa”. Wszyscy PaTowcy włączyli się w dekorację sali, wykonując plakaty i ulotki na temat praw dziecka. Grupa „Stawiszyńskich pionierów” wręczyła pani Burmistrz  odznakę ambasadora broniącego praw dziecka i przekazała opracowane broszurki. PaT-owcy odwiedzili także Komisariat Policji i  Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Na terenie szkoły nominowali do odznaki dyrektor Joannę Woszczyk, wicedyrektor Ewę Nowacką, pedagoga szkolnego Agnieszkę Roszak-Janowską i opiekuna SU Monikę Malinowską.